Otužování je jedním z vhodných způsobů, jak podpořit imunitu. Díky teplotnímu šoku si tělo zvykne na extrémní podmínky, navíc máčením ve studené mořské vodě dochází k velmi dobrému prokrvení organismu, které pomáhá nejen zvyšovat odolnost vůči podzimním a zimním kapénkovým infekcím, ale také celkově nastartovat metabolismus, který pak lépe zpracovává živiny. Otužování však není pro každého – pro některé lidi může znamenat závažné zdravotní komplikace. Pokud ovšem netrpíte chronickými nemocemi, velmi pravděpodobně se mu můžete začít věnovat – pro klid duše však své rozhodnutí raději konzultujte s lékařem.
Prospěšnost otužování
Zatímco někteří pro posílení imunity zvyšují dávky potravin s účinnými látkami (citron, zázvor, česnek), jiní se oddávají relativně neobvyklému otužování. Plavání v chladné zimní říční vodě má svá pozitiva, mnohem lepšího efektu, co se vlivu na zdraví týká, dosáhnete však otužováním v mořské vodě. To sice v našich končinách není úplně jednoduché, ale pokud budete mít natrénováno, můžete zajet na zimní koupání do některého ze sousedních států, které tuto možnost poskytují. Studená mořská voda totiž kromě podpory imunitního systému zlepší krevní oběh, zrychlí celkovou regeneraci, odbourá únavu a uleví od bolesti. Navíc může pomoci při hubnutí a boji s celulitidou.
Připravte se na otužování
Začít s otužováním není zcela jednoduché. Primárně je potřeba se poradit s lékařem, zda je tento druh posilování imunity pro vás vhodný – osoby s nemocnými ledvinami nebo štítnou žlázou by si tuto kratochvíli měly odpustit. I přestože od svého lékaře dostanete v tomto směru zelenou, raději před vlastním koupáním někde v exteriéru pilně trénujte doma. Ideální je začít postupně snižovat teplotu vody, v níž se koupete nebo sprchujete. V terénu to pak nepřehánějte – koupání v ledové vodě by nemělo trvat déle než 2–3 minuty.
Zdroj: https://dralexisshields.com/cold-exposure