Zdraví

Kurkumový olej podpoří relaxaci, zklidní mysl a uleví od bolesti

Kurkuma je chutné a léčivé koření, které pochází z Indie a najdete ho v indických pokrmech. Kurkuma je zlatý prášek s orientální chutí, který nemusíte používat jen v kuchyni. Má totiž mnoho zdravotních výhod, ze kterých můžete těžit i vy. Dnes se podíváme na použití kurkumového oleje. K čemu je dobrý a jak ho používat?

Co dokáže kurkumový olej?

Tento prostředek dokáže uklidnit nervy, působí jako antidepresivum. Stimuluje mozkové neurotransmitery dopamin a serotonin, které přímo ovlivňují náladu a psychickou pohodu. Po náročném dni se díky němu můžete příjemně uvolnit. Podporuje ale také paměť a koncentraci, což bude důležité hlavně pro pacienty s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Kurkumin ale využijete také při zkouškách nebo před náročným dnem v práci.

Doporučený článek:  Jitrocel pročistí dýchací cesty. Může být podporou při odvykání kouření

Kurkumový olej posiluje imunitní systém a zmírňuje alergie. Během nachlazení pomůže s rychlejším zotavením a skvělým přírodním lékem je také pro alergiky. Kurkumová mast nebo olej uleví při bolestech svalů a kloubů. Stačí pár kapek vmasírovat do kůže v postižené oblasti a budete se okamžitě cítit mnohem lépe, protože kurkuma má analgetické a protizánětlivé vlastnosti.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak kurkumový olej používat?

Při použití záleží vždy na tom, jak chcete tento úžasný produkt aplikovat. První možností je inhalace. Stačí 5 kapek oleje pro zlepšení nálady, koncentrace nebo boj s infekcí horních cest dýchacích. Další možností je koupel, kdy přidáte 15 kapek oleje do vany pro relaxační a analgetický účinek. Koupel navíc příjemně uvolní, takže byste si ji měli užít zejména večer po práci.

Doporučený článek:  Plný vitamínů a antioxidantů. Melounové osvěžení si přesto nemůže dopřát každý

Olej můžete použít také k masáži. Stačí, když do klasického masážního oleje přidáte 30 kapek a budete ho používat při uvolňujících masážích celého těla. Toto použití bude ideální zejména pro bolavé svaly a klouby. Jedinou kapku kurkumového oleje můžete přidat do pleťového krému nebo šamponu a používat jako lék proti akné a lupům.

Zdroj: https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/turmeric-benefits, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664031, https://www.mdpi.com/1422-0067/23/23/14710, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3195121/, https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/mayo-clinic-q-and-a-turmerics-anti-inflammatory-properties-may-relieve-arthritis-pain/