Zdraví

„Zdravá“ jídla, která jsou kaloričtější než hamburger

Klasický hamburger obsahuje asi 300 kalorií na 100 gramů. To znamená, že s jedním hamburgerem přijmeme 600–700 kalorií, pokud si k němu dáme i omáčku, sýr navíc, slaninu nebo další přílohu, pak samozřejmě ještě víc. Zdá se vám to hodně? Volíte raději odlehčené jídlo, abyste si ohlídali postavu? Možná to není vždy nejlepší volba.

Caesar salát

Salát si spousta lidí spojuje se zdravou a dietní stravou. To je samozřejmě správné – pokud máme na mysli salát složený z listové zeleniny, rajčat a okurek bez dresingu a dalších přísad. Jenže dojem zdravého jídla v nás vzbuzuje třeba i Caesar salát, který kromě zeleniny obsahuje také krutonky z bílého chleba, maso, grilované sýry a majonézový dresing. Takový salát pak může snadno v kaloriích předstihnout i hamburger.

Miska plná müsli, k tomu kandované ovoce, ořechy, med nebo agávový sirup, jogurt s vyšším obsahem tuku a rozinky. Poznáváte takovou snídani? Tohle jídlo vám přinese spoustu vitamínů, minerálů, vlákniny a probiotik. A také spoustu kalorií. V závislosti na jednotlivých složkách se může taková snídaně rovnat i 700 kaloriím.

Bezlepkové pokrmy

Bezlepkové palačinky, stejně jako ostatní bezlepková jídla, získávají v poslední době na popularitě. Ačkoliv mohou obsahovat spoustu živin, mohou být také doslova pastí pro lidi, kteří mají problém s udržením hmotnosti. Obyčejná mouka se v nich totiž nahrazuje především mandlovou, která obsahuje dvakrát více kalorií. Když přidáme sladké ovoce, javorový sirup a šlehačku, máme na stole pořádnou kalorickou bombu.

Buddha bowl neboli miska plná zeleniny, oříšků, avokáda nebo třeba cizrny na první pohled vypadá jako extra zdravé jídlo. Pokud si ale nepohlídáme, kolik ingrediencí a v jakém poměru máme v misce, může se stát, že kalorický příjem daleko převýší náš výdej. Znamená to tedy, že byste se těmto na pohled zdravým jídlům měli vyhýbat obloukem? Ne nezbytně. Stačí si pozorně hlídat přísady a množství, protože jak známo, všeho moc škodí.