Špagety, fusilli, tagliatelle, farfalle a desítky, možná i stovky dalších druhů těstovin si vydobyly srdce všech strávníků po celém světě a Češi nejsou výjimkou. Navzdory své oblíbenosti se však dosud plně nezažil správný postup jejich přípravy. Kvůli tomu nám pak talíře „zdobí“ různou měrou rozvařené nebo naopak nedovařené, oschlé nebo jinak zdeformované nudle. Poradíme vám několik tajných tipů přímo od šéfkuchařů, které vám pomohou připravit těstoviny jako od pravých italských mistrů.
1. Kvalita je základ
I když v žádném případě neplatí přímá úměra, že čím dražší těstoviny, tím lepší kvalita, pravdou je, že od kolínek za deset korun žádné zázraky očekávat nelze.
Kvalitní těstoviny poznáte podle matného a hrubě vyhlížejícího povrchu, díky němuž na nich dobře drží omáčka a nestéká z nich dolů. Čím lesklejší a hladší špagety, tím méně kvalitní kulinářský zážitek vás s nimi čeká.
2. Voda, sůl a… olej?!
Často je k vidění následující postup: Kuchař či kuchařka vezmou hrnec, naplní jej těstovinami alespoň do poloviny, z kohoutku k nim napustí studenou vodu a přidají od oka hrst soli. Přikápnou olej a hodí na kamna, kde očekávají kýžený okamžik změknutí. Pakliže vaří špagety, před vložením do hrnce je ještě nalámou na kousky, aby se do vody vešly celé.
Špatně, špatně, špatně.
- Základem je dostatek vody a prostoru. Zlaté pravidlo zní, že na 100 gramů těstovin padne 1 litr vody. K tomu potřebujete dost velký hrnec. Jen tak se těstoviny nebudou lepit k sobě.
- Vodu nejprve přiveďte k (bouřlivému) varu a až pak sypejte sůl a přidávejte těstoviny (v tomto pořadí). Sůl se přidává až do vroucí vody proto, že osolená studená voda má vyšší bod varu, a tak to všechno trvá mnohem déle.
- I těstoviny se přidávají až v bodě varu, pokud je vložíte do studené vody, s největší pravděpodobností se vám slepí. A nepomůže tomu ani litr oleje nalitý do vody.
- Olej ostatně nepomůže vůbec ničemu. Ze své podstaty totiž olej plave na hladině, a proto se k těstovinám vůbec nedostane. Slepení tedy zabráníte výhradně výše zmíněným postupem.
3. Neproplachovat, smíchat s omáčkou a podávat
Těstovina je uvařená ve chvíli, kdy je takzvaně al dente (protože natvrdlá zní trochu zvláštně). Znamená to, že při skousnutí či překrojení klade mírný odpor. V tu chvíli je hotovo a je třeba ihned těstoviny slít. Nic už ale neproplachujte! Ani studenou, ani teplou vodou. Škrob na povrchu těstovin na sebe váže omáčku, a tím i chuť, o niž byste se propláchnutím připravili.
Poté je co nejdříve vhoďte do omáčky a promíchejte, aby se úplně obalily, a ihned podávejte. Platí, že strávník má čekat na těstoviny a ne těstoviny na strávníka.
Zdroj: https://www.jessicagavin.com/how-to-cook-pasta/