Rady a tipy, Zdraví

Třešňové pecky uleví při nadýmání nebo namožených kloubech

Naše babičky moc dobře věděly, proč v létě sušit třešňové pecky. V zimě totiž našly využití, ale nejenom v chladném počasí. Dnes se používání třešňových pecek vrací do módy hlavně u nadšenců do zero waste životního stylu. Třešně výtečně chutnají a užitek přinášejí i zbylé pecky, které se suší do zásoby. S čím si následně poradí?

Termoregulační vlastnosti sušených pecek

Pecky z třešní nebo višní mají schopnost termoregulace, to znamená, že udržují stálou teplotu bez ohledu na vnější podmínky. To je velmi výhodné, protože se používají pro zahřátí organismu v chladném počasí nebo při různých onemocněních. Stejně jako dokážou zahřát, umí také ochladit, přičemž jsou schopné chladit po dobu až 60 minut. Rovněž této vlastnosti se používá při různých zdravotních obtížích, zejména při otocích nebo pohmožděninách.

Doporučený článek:  Vajíčka najdou uplatnění při péči o tělo i během prací na zahradě
Zdroj obrázku: Freepik

Na bolest bez vedlejších účinků

Čím zažehnat bolest kloubů nebo jiné chronické stavy? Pomocí léků, které mají celou řadu vedlejších účinků a mohou způsobit více škody než užitku, nebo sáhnout po osvědčených metodách, které prověřil čas? Třešňové pecky jsou výtečným prostředkem pro zmírnění bolesti, nadto žádné vedlejší účinky nezpůsobují. Pecky se zahřívají v troubě nastavené na 150 stupňů Celsia po dobu asi 15 minut, případně v zimě na radiátoru. Plní se do ohřívací láhve, případně je možné sušené pecky vložit do bavlněného sáčku.

Doporučený článek:  Zcela vyřadit chléb je chyba. Ve zdravém jídelníčku nesmí chybět, klíčem je vybrat ten správný

Při revmatu, bolestech břicha i chřipce

A v jakých případech nahřáté pecky používat? Výtečně fungují při revmatickém onemocnění přikládáním na klouby, ale též při bolestech břicha spojených s menstruací nebo vlivem jiných onemocnění. Jsou lékem u novorozenců při kolikách a plynatosti, jen je nutné sáček zabalit ještě do bavlněné plínky. Sportovci ocení teplé obklady při bolestech svalů po tréninku. Jsou možností, jak zmírnit svalové napětí při chřipce a nachlazení. Termofor neboli zahřívací láhev se může dát též nachladit do mrazáku, jen je nutné nádobu vkládat v neprodyšném sáčku. Vychlazená semínka pomohou s hojením ran, výronů nebo různých otoků, při migréně a bolestech hlavy.

Zdroj: https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-cherries, https://www.hotcherrypillows.com/blogs/cherry-on-top/everything-you-need-to-know-about-tart-cherries-and-cherry-pits, https://www.healthline.com/nutrition/cherry-pits, https://www.ancienthealinghands.com/cherrypitspad, https://www.health.harvard.edu/alternative-and-integrative-health/heat-therapy-for-rheumatoid-arthritis, https://www.researchgate.net/figure/The-compresses-A-warm-compress-is-acting-analgesic-relaxing-sedation-anti-ing_fig1_274539332