Má lehce nakyslou chuť, báječně se proto hodí do sladkých dezertů, kterým dodá na zajímavosti. Rebarbora se hodí též do domácích kompotů, ve kterých se výtečně snoubí s jablkem. Tuto zeleninu si lze v dnešní době koupit v každém supermarketu během její vrcholné sezóny, ale snadno si ji vypěstujete sami na zahrádce, zásobu vitamínů a minerálů tak můžete mít zcela kdykoli. K tomu chutná mnohem lépe než kupovaná. V čem rebarbora vyniká a jak ji pěstovat?
Dříve na každé zahrádce, dnes v obchodě
V minulosti byly vidět rozložité listy rebarbory na každé zahrádce, naše babičky na ni nedaly dopustit pro její chuť i užitečnost. Poskytovala možnost připravit delikátní dezerty, buchty nebo bublaniny v době, kdy ještě ovoce nezraje. O to byla oblíbenější, byť oficiálně patří mezi zeleninu, ve Spojených státech ji řadí mezi ovoce. A jak ji poznat? Na tlustých načervenalých stoncích se vyjímají obrovské listy, které se nesmí konzumovat, protože jsou jedovaté pro lidi i zvířata. Vytváří mohutné shluky, které se rok od roku rozrůstají. Užitek nacházejí pouze stonky, které mají specifickou kyselou chuť.

Zdroj vitamínů i minerálů
Rebarbora nejen dobře chutná, ale je současně zásobárnou vitamínů C, řady B i E. Právě posledně zmíněný vitamín pomáhá vracet životní elán a vitalitu, napomáhá k rychlejší regeneraci pokožky a říká se mu „vitamín mládí“. Kromě vitamínů obsahuje minerály, především hořčík a draslík, které jsou nezbytné pro hladké fungování oběhové soustavy, k tomu železo, které zamezuje chudokrevnosti a posiluje červené krvinky. Pro vysoký obsah kyseliny šťavelové se nedoporučuje častá konzumace rebarbory, protože likviduje v těle vápník.
Jak pěstovat rebarboru
Hned na začátek je nutné říci, že rebarboru mohou pěstovat jen ti, co mají dostatek volného prostoru. Sází se v dubnu nebo květnu, případně v září nebo v říjnu. Tato zelenina miluje slunce, proto se jí bude dařit na slunném stanovišti v půdě smíchané s kompostem. Vhodnější je pěstování ze sazenice, kdy doroste hned v dalším roce po zasazení do metrového průměru. Výhodou rebarbory je, že vydrží plodit po mnoho let, není proto nutné ji sázet každoročně znovu.
Zdroj: https://www.almanac.com/plant/rhubarb