Dlouhá zima už je za námi a konečně nadešel čas vyndat z botníku otevřené boty. Problémem však můžou být suché, popraskané paty. Ty nejenže nevypadají v letních botách hezky, ale praskliny způsobují i nepříjemnou bolest. Dobrou zprávou je, že ošetření popraskaných pat nemusí být vůbec komplikované. Pokud se tedy kvůli popraskaným a suchým patám obáváte vystavit své nohy světu, čtěte dále.
Hydratujte pokožku
O významu hydratace jste už určitě slyšeli. Ale dopřáváte pravidelnou hydrataci a výživu i svým patám? Ty si zaslouží stejnou péči jako ostatní části těla, proto na ně nezapomínejte. Používejte krémy a balzámy na nohy minimálně jednou denně, ale nejlépe 2x – 3x. Tyto krémy obsahují přísady pro zvlhčení a změkčení pokožky na nohou a přispívají k odlupování kůže. Při výběru krému hledejte ve složení ureu, lanolin, vitamin E a kyselinu salicylovou.
Dopřejte nohám lázeň
Kůže kolem popraskaných pat je obvykle silnější a sušší než zbytek pokožky. S jejím odstraňováním pomůže lázeň v teplé vodě. Do vody přidejte lžíci mořské soli a lžíci olivového oleje a ponořte do ní nohy na cca 30 minut. Až bude kůže na patách dostatečně změklá, odstraňte ji pomocí pemzy, lufy nebo pilníku na nohy (pozor: nikdy nedrhněte nohy, když jsou suché). Nohy osušte, naneste bohatou vrstvu krému na nohy a navlékněte si bavlněné ponožky. Lázeň zopakujte 3x týdně.
Pomůže i příroda
Existuje také mnoho domácích, přírodních prostředků, které pomohou zvláčnit a změkčit drsnou kůži na patách.
- Med – může fungovat i jako „lék“ na popraskané paty díky svým antibakteriálním a zvlhčujícím vlastnostem. Po koupeli můžete med použít jako peeling nebo ho naneste přes noc jako masku.
- Kokosový olej – dokáže v pokožce udržovat hydrataci a je tak v hodný i pro extrémně suchou i ekzematickou pokožku a lupénku.
- Ocet – přidejte do lázně lžíci octa, který má výrazné změkčující vlastnosti. Mj. dokáže přispět i k boji proti otlakům, a dokonce i proti plísním.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/cracked-heel-heal