Utírat se smirkovým papírem? To se nikomu nechce, ale často ručníky a osušky nepříjemný materiál po vyprání připomínají. Drsné na omak a velmi nepříjemné při dotyku s pokožkou, která trpí. Jednotlivá vlákna ztrácejí měkkost, ale častým praním též méně sají. Jak je to možné? Důvodem je špatný způsob praní v pračce i sázka na nesprávné prací prostředky. Umět se musí prádlo též sušit. Jak vyprat koupelnový textil správně? Není to žádná věda.
Zásadní je správně prát
Naházet jednotlivé kousky do pračky, až je buben plný k prasknutí, vhodit tabletu nebo přisypat do přihrádky prášek a spustit automatický program? Tak takhle se rozhodně prát nesmí, protože nejprve se musí textil roztřídit. Do bubnu se vkládá jen tolik prádla, kolik odpovídá vybranému programu, aby se vlákna tkanin dostatečně propláchla a následně vyždímala. To platí i pro prací prášek, kterého se vkládá jen potřebné množství. Koupelnový textil se pere jednou týdně, přičemž se nekombinuje s oblečením.
Ideálně na 60 stupňů
Prát ručníky na 20, 30 nebo 40 stupňů Celsia? Výrobci praček přesvědčují zákazníky o výhodách praní na nižší teploty, ale u klasických ručníků, osušek nebo utěrek platí, že je třeba je prát na 60 stupňů Celsia. Údaje se musí ještě ověřit na štítku na lemu daného textilu. Před praním se mohou ještě špinavé kusy namočit do vlažné vody s přídavkem jedlé sody. Lépe se odstraní nečistoty, k tomu jedlá soda dokonale zbaví koupelnový textil nepříjemného či zatuchlého zápachu.
Namísto aviváže éterické oleje
Aviváž? Oproti reklamnímu marketingu radí zkušené hospodyňky přilít bílý ocet, který dokonale změkčí vlákna. A jak dodat příjemnou vůni? Pomocí pár kapek oblíbeného éterického oleje, který odstraní octové aroma, k tomu rozvoní prádlo citrusovou, růžovou nebo jinou vůní. Tento způsob praní je vhodný též pro alergiky. Po vyprání se musí ručníky vytřepat, až poté se vloží do sušičky nebo zavěsí na prádelní šňůry na balkon nebo na zahradní sušák.
Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/how-to-wash-towels