Zdraví

Řeřichu lze na parapetu vypěstovat během několika dní

Řeřicha je obvykle spojována s jarními dny. Jde možná o malou a nenápadnou rostlinku, ale je obrovským zdrojem mnoha cenných látek, díky kterým bude váš organismus fungovat jako hodinky. Řeřichu by měli zařadit do každodenního jídelníčku lidé, kteří bojují s chudokrevností a také těhotné ženy. Podívejme se, jak si můžete vypěstovat tuto jedinečnou bylinku u sebe doma.

Co je to řeřicha a co v ní najdete?

Řeřicha je rostlina, která patří do čeledi brukvovité a poznáte ji jednoduše podle kořenité chutě a intenzivní vůně. V přírodě dorůstá až výšky 70 cm a často se vyskytuje na vlhkých lučních a lesních prostranstvích. Tato bylina se používá jako příloha k různým pokrmům a salátům, ale některé druhy dokonce můžete pěstovat jako okrasné květiny. Vysadit ji můžete do květináčů nebo na zahradu.

Doporučený článek:  Káva tělu dodá energii a dobře působí na zdraví ledvin

Řeřicha obsahuje mnoho látek, které jsou důležité pro správné fungování našeho těla. Obsahuje vitamín A, C, E a K, draslík, hořčík, selen nebo vápník. Má také silné antioxidační vlastnosti a posiluje celý imunitní systém. Jestli si chcete snadno a rychle doplnit vitamíny a minerály, jde o jedinečnou surovinu, na kterou byste neměli nikdy zapomínat. Navíc ji můžete pěstovat v bytě během celého roku.

Zdroj obrázku: Freepik

Pěstování je velice jednoduché

Na výsev řeřichy budete potřebovat jen pár základních věcí, jako semena byliny, vatu, vodu a skleněnou nebo plastovou nádobu. Použít ale můžete také speciální misky na klíčení, které jsou k pěstování klíčků všeho druhu přizpůsobené. Ušetříte si díky tomu práci a budete mít krásnou nádobu, ve které vám tato úžasná bylina (a mnoho jiných) poroste během celého roku.

Doporučený článek:  Dekorace, která léčí: solná lampa dokonale pročistí vzduch, pomůže lépe dýchat i usnout

Do misky dejte vatu tak, aby zaplnila celé dno. Do nádoby postupně nalévejte vodu a počkejte, až se vsákne do vaty. Semena řeřichy nasypte dovnitř a jemně přitlačte do vaty. Je velmi důležité, abyste je rovnoměrně rozmístili. Nádobu se semínky řeřichy postavte na parapet na slunné místo. Denně je zalévejte a přebytečnou vodu vždy z nádoby vylijte. Během pár dnů bude bylina připravena k jídlu.

Zdroj: https://www.thompson-morgan.com/how-to-grow-watercress, https://www.homesandgardens.com/advice/how-to-grow-watercress, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-watercress, https://www.britannica.com/plant/watercress, https://www.healthline.com/nutrition/watercress-benefits