Zdraví

Nadbytek vody v těle se projevuje několika příznaky

Každý lékař i odborník na výživu vám bude vtloukat do hlavy, že hydratace je jedním z nejdůležitějších faktorů zdravého těla, který nesmíte podceňovat. Většina lidí ale nemluví o tom, že i přílišná hydratace může ublížit. Hyperhydratace se objevuje nejčastěji u sportovců, kteří se snaží po tréninku nadměrně doplnit tekutiny. Jak poznat, že jste to s vodou přehnali?

Příčiny hyperhydratace jsou jednoduché

Hyperhydratace je jednoduše přebytek vody v těle. Nastane, jakmile člověk vypije mnohem více vody, než tělo ve skutečnosti potřebuje. Hodně lidí se snaží předejít hydrataci natolik, že vypije extrémní množství tekutin a své tělo přetíží. Příčinou ale může být také psychogenní polydipsie, při které mají jedinci nekontrolovatelnou potřebu konzumovat vodu. U většiny lidí je ale tento stav poměrně vzácný, protože obvykle pijeme jen tolik, kolik doopravdy potřebujeme.

Doporučený článek:  Překyselení těla je vážný stav, může skončit i rakovinou. Hodnotu pH prozradí jednoduchý test
Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky nadměrné konzumace tekutin

Mezi příznaky hyperhydratace patří zejména časté a silné močení (více než 10krát denně), slabost, únava, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení nebo průjem, svalová slabost a křeče, otoky, změny barvy kůže (většinou na rukou, nohou a rtech), zmatek nebo vysoký krevní tlak. Myslete na to, že tento problém sice není častý, ale rozhodně je nebezpečný. Můžete tímto způsobem zatížit ledviny, které nebudou pracovat správně, protože nebudou schopny zvládnout takové množství tekutin.

Doporučený článek:  Otok krku je vždy varováním. Může znamenat víc než obyčejnou virózu

Kolik vody je tak akorát?

Hydratace je pochopitelně důležitá, aby mohlo tělo správně fungovat. Ideální množství vypité vody závisí na mnoha faktorech (věku, hmotnosti, pohlaví, fyzické aktivitě, teplotě prostředí, zdraví atd.). Odborníci předpokládají, že by měl člověk vypít denně 30 ml vody na každý kilogram tělesné hmotnosti. To znamená, že jestli vážíte 65 kg, měli byste vypít 2 litry vody denně. V případě váhy 90 kg musíte vypít 2,7 litru denně. Měli byste zohlednit i jiné faktory, protože během zimy budete pít méně než v létě a ženy obvykle pijí méně než muži.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/what-is-too-much-water-intake, https://www.healthline.com/health/overhydration, https://www.medicalnewstoday.com/articles/318619, https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/water/