Rebarbora je rostlina, kterou můžeme využít nejen do dezertů, ale také jako pomocníka při léčbě různých nemocí. Její sezona sice trvá pouze do poloviny června, ale vyplatí se ji nasbírat. Zkuste mimo dezertů nebo oblíbených kompotů rostlinu využít i jako tinkturu. Zbavíte se díky ní nejen zdravotních problémů, ale také posílíte svůj imunitní systém. Jak si tinkturu vyrobit?
Kyselá chuť rebarbory se sladkým nádechem
Rebarbora se vyznačuje svou kyselou chutí. Hodí se pro labužníky, kteří si nedopřávají sladkosti. Zároveň má chuť jemnější než například citron. Poznáte ji podle růžové barvy, která bude lákat ke konzumaci. A na co se vám bude hodit tinktura? Oceníte ji v případě, že za sebou máte náročný večer. Účinkuje totiž na žaludek, který uklidní, a nebude vám těžko.
Můžete ji využít nejen do dezertů, ale také jako součást drinků, pokud si pozvete přátele. Díky tomu bude vaše trávení v pořádku. Základní recept na tinkturu bude složený pouze z několika surovin a není těžké ho připravit. Domácí rebarborové tinktury potřebují dlouhé měsíce zrát, proto to chce i trochu trpělivosti. Jestliže si počkáte, její chuť bude dokonalá a opravdu poznáte, co obsahuje.
Co si na tinkturu připravit?
Na rebarborovou tinkturu budete potřebovat:
- 1 kg rebarbory,
- 0,5 l lihu nebo vodky,
- 300 ml vody,
- 200 g bílého cukru.
Nejdříve rebarboru umyjte pod vodou, osušte ji a nakrájejte na kostičky. Ty dejte do skleněné nádoby. Nasypte k ní nejdříve cukr, poté alkohol a nakonec trochu vody. Dejte sklenici na temné místo a nechte 4 týdny ležet. Každé dva dny ale musíte se sklenicí třepat, aby se rozpustil cukr. Po měsíci můžete tinkturu přecedit.
Zbavíte se tak kousků rebarbory, které v tinktuře být nemají. Můžete k tomu použít například kávový filtr, který je velmi jemný. Tinkturu nalijte do malých lahviček a znovu dejte do temna a chladu. Takto bude zrát ještě další tři měsíce. Do receptu pak můžete přidat například jahody, jestli ji chcete trochu osladit.
Zdroj: http://alcogol-tradition.info/rhubarb-tincture-at-home-the-right-recipe/