Zdraví

V zimě je důležité děti správně obléct, může dojít k přehřátí

Chladnější teploty, které přinesl podzim, nás znovu donutily vytáhnout bundy a teplejší mikiny ze skříní. Každý rok dělají rodiče stále stejnou chybu: místo podzimní lehčí bundy navlékají dětem rovnou zimní oblečení. Nevědomky tak svým dětem jenom ubližují!

Přehřátí ohrožuje nejen v létě

K přehřátí těla může dojít nejen v létě, kdy teploměry ukazují více než 40 stupňů Celsia. Přehřátí neboli hypertermie je jev vyplývající z poruchy termoregulačních procesů. Lidské tělo má schopnost přizpůsobit se podmínkám převládajícím venku. Pokud nám je příliš zima, objeví se husí kůže, která pomůže izolaci studeného těla.

V případě příliš velkého tepla se na povrchu pokožky objevují kapičky potu, jejichž úkolem je zase zchladit tělo. Nejen venkovní teplota může vést k hypertermii, ale také příliš tlusté oblečení, některé léky, příliš dlouhá horká koupel nebo pobyt ve vytápěné místnosti. Tyto situace se mohou vyskytnout kdykoli během roku bez ohledu na povětrnostní podmínky.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak správně obléct dítě

Dítě by mělo být vždy oblečeno v souladu s převládajícími povětrnostními podmínkami venku, ale i přiměřeně jeho fyzické aktivitě. Jdeme-li ven s dítětem na hřiště, mělo by být oblečeno o jednu vrstvu méně než rodič. Novorozenci a děti v kočárku by měli mít o jednu vrstvu více, protože tyto děti se venku nehýbou a nevytváří vlastní teplo.

Příliš tlusté oblečení, omezující pohyb a dýchací cesty, může v nejhorším případě vést k náhlé smrti dítěte. Malé děti se učí přizpůsobit se vnějším podmínkám, a proto je tak důležité realisticky přizpůsobit jejich oblečení dané teplotě. Dítě oblečené v zimním oblečení, když jsou teploty nad nulou a navíc při zakrytí přikrývkou v kočárku, má velký problém s vyrovnáním teploty svého těla.

Zdroj: https://www.bannerhealth.com/healthcareblog/teach-me/6-tips-for-dressing-your-kids-for-cold-weather