Komáři, klíšťata, blechy, vosy, včely a jiný hmyz se zvyšujícími se teplotami ožívá. Časté pokousání a otravný hmyz však nejsou důvodem k rezignaci na pobyt venku. Nezoufejte! Existuje několik kroků, díky kterým na tyto malé otravné potvůrky vyzrajete!
Repelent
V první řadě použijte repelent proti hmyzu ve formě spreje či krému. Nejúčinnější jsou produkty, které obsahují 20- až 30% DEET, který je toxický a v případě požití či zasažení očí může na zdraví napáchat mnoho škod. Proto jej nepoužívejte na ruce nebo obličej a v případě dětí jeho použití konzultujte s pediatrem.
Oblečení
Oblečení můžete ošetřit permethrinem, repelentem prodávaným v obchodech s loveckým a kempovacím zbožím. Na rozdíl od produktů DEET, které je třeba každých pár hodin znovu nanést, zůstane permethrin na oblečení i po několik praní. Mějte na paměti, že permethrin není bezpečný pro použití na kůži. Upravte také šatník a při večerním pobytu venku noste košile s dlouhým rukávem, kalhoty, ponožky a boty se zavřenou špičkou. Máte-li dlouhé vlasy, stáhněte je nahoru.
Prostředí
Vyhněte se venkovnímu prostředí od soumraku do úsvitu. Když zapadne slunce, hmyz začne kousat. Pokud neodoláte večernímu grilování, zakryjte se dlouhým oblečením a použijte repelent proti hmyzu. V blízkosti místa, na kterém sedíte, nevysazujte kvetoucí rostliny, které přitahují včely či vosy. Vypusťte stojatou vodu, která přitahuje komáry. Pokud tedy máte na zahradě kbelíky a konve plné vody, pryč s nimi.
Nebraňte se!
Neútočte! Pokud se po včele, vose či sršni začnete ohánět, rozzuří se a začnou útočit. Zůstaňte v klidu na místě, dokud hmyz neodletí.
Odpadky
Udržujte odpadky posbírané a zakryté. Ujistěte se, že váš odpad je uložen v dostatečné vzdálenosti od místa, na kterém se pohybujete. Vůně odpadu totiž přitahuje vosy, včely i sršně.
Zdroj: https://www.quebec.ca/en/health/advice-and-prevention/health-and-environment/protecting-yourself-from-mosquito-and-tick-bites