Antioxidanty nám pomáhají cítit se zdravěji, udržovat si mladistvý vzhled a pohodu. Jedná se o chemické sloučeniny v zelenině a ovoci, ořechách, kávě nebo čaji. Dokáží eliminovat volné radikály, které urychlují stárnutí těla. Chrání před nemocemi a odstraňují z těla zánět, posilují imunitní systém a tím zabraňují častému nachlazení. Vlasy i kůže díky nim vypadají zdravě.
Rostlinné i živočišné zdroje
Mezi antioxidanty řadíme vitamíny A, C a E, selen, zinek, polyfenoly, kurkumin, resveratrol, astaxanthin a lykopen. Můžeme je najít ve spoustě potravin. Například selen se nachází v para ořechách, cibuli, česneku a houbách. Zinek zase najdeme v obilných výrobcích a játrech, například kuřecích nebo husích.
Vitamín A nám dodají vaječné žloutky, máslo a zelenina ve žluté a tmavě zelené barvě, tedy například žluté a zelené papriky. Beta karoten, který se rovněž řadí mezi antioxidanty, nám v hojné míře poskytnou meruňky, petržel nebo mrkev. Vitamín C najdeme v červených paprikách nebo v červeném rybízu.
Vitamín E z ořechů
Vitamín E nám dodají rostlinné oleje, mandle nebo jiné ořechy a ryby. Resveratrol se nachází v červeném vínu, v některých rostlinách a černém rybízu. Kurkumin, jak už název napovídá, v sobě skrývá kurkuma. Polyfenoly rovněž najdeme v červeném vínu a ve všech druzích čajů a kávy a astaxanthin nám poskytnou mořské řasy.
Denně byste se měli snažit přijmout alespoň 500 g potravin s antioxidanty. Pokud se vám nedaří dosáhnout tohoto množství, zvažte také potravinové doplňky s obsahem antioxidantů. Přírodní zdroje jsou ale vždy účinnější než syntetické. Aby se účinky projevily, je třeba v příjmu vytrvat alespoň tři nebo čtyři měsíce. Pro lidský organismus je nejvhodnější získat co nejširší spektrum antioxidantů, protože se vzájemně doplňují v účincích. Snažte se tedy zdravé potraviny různě kombinovat.