Zdraví, Životní styl

Plodnost podpoří zdravý a vyvážený jídelníček

Jídlo splňuje mnoho úkolů, je zdrojem živin a energie, které jsou potřebné jako stavební kameny těla pro udržení všech jeho funkcí včetně plodnosti. Potraviny vysílají informace pro geny, můžou působit jako hormony a léky, jak zdůraznil Hippokrates před staletími, jakož i poskytnout potravu pro naši střevní flóru.

Podpora plodnosti

Podle výzkumů, které připravilo Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb USA, vysoké množství celých zrn, mononenasycených nebo polynenasycených olejů, zeleniny, ovoce a ryb ve stravě může podpořit plodnost u žen i mužů. Potraviny jako látky, které nám poskytují vše, co potřebujeme k životu, pro udržení zdraví a pro dlouhověkost, jsou zázračným nástrojem přírody.

Doporučený článek:  Sušení prádla v bytě může skončit i chorobou. Lepší je vložit ho do mrazáku

Existuje mnoho vědeckých důkazů, které potvrzují, že přirozená a zdravá výživa během reprodukčního období je prospěšná pro plodnost. Mezi komunitami žijícími v takzvaných modrých zónách, kde se zachoval tradiční životní styl a výživa, nejsou známy civilizační choroby a nezaznamenávají se problémy s plodností. Jejich obyvatelé se těší dobrému zdraví a dlouhověkosti. Jedná se například o ostrov Okinawa, řecký ostrov Ikaria a vesnici Seulo na Sardinii.

Zdroj obrázku: Freepik

Analýza stravovacích návyků

Asi 90 procent potravin v těchto oblastech jsou rostlinné produkty, zejména zelených rostlin, fazole, ovoce, zelenina, ořechy, celá zrna, ryby a jiné mořské plody, zatímco rafinované produkty, jako je škrob a cukr, chybí v jejich jídelníčku a živočišné bílkoviny jako maso a mléčné výrobky se konzumují ve velmi omezeném množství. Strava těchto lidí, kteří se dožívají dlouhého života, je plnohodnotná, nízkotučná a nízkokalorická.

Doporučený článek:  Nechuť k jídlu může souviset s užívanými léky, depresí nebo onemocněním

Omega-3 mastné kyseliny, jejichž zdrojem jsou mastné ryby, jakož i olejnatá semena, například lněná a chia, a ořechy, mohou zlepšit pohyblivost spermií, čímž se zvyšuje pravděpodobnost oplodnění. Antioxidanty zahrnují betakaroten, selen, zinek, vitamin C a E. Nejvíce antioxidantů se nachází v ovoci a zelenině s jasnými barvami a výraznou, ostrou chutí, jako jsou citrusy, maliny, špenát, paprika, řepa, česnek, křen atp.

Zdroj: https://bdnj.co.uk/2022/09/19/let-food-be-your-medicine-and-medicine-be-your-food-hippocrates/, https://www.health.harvard.edu/blog/fertility-and-diet-is-there-a-connection-2018053113949, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6079277/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8634384/, https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/healthy-longevity/, https://www.healthline.com/nutrition/17-health-benefits-of-omega-3, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/antioxidants