Rady a tipy

Pro většinu lidí je jen otravný plevel. Zkušení zahradníci ale dokážou kopřivu ocenit

Tajnou zbraní chytrých zahradníků, kterou si můžete snadno připravit na své vlastní zahradě, je kopřivový hnůj. Kopřivový hnůj je vhodný pro zahradníky, kteří chtějí snížit množství chemie na své zahradě a zároveň chtějí poskytnout pěstovaným a okrasným rostlinám svěží růst a ochranu před škůdci. Zajímá vás, co může být hnojeno kopřivovým hnojem? Jeho všestranné vlastnosti vás nadchnou. Uvádíme seznam rostlin, na kterých kopřivové hnojivo je zdaleka nejlepší.

Kopřivový hnůj a jeho vlastnosti

Kopřiva je někdy považována za běžný plevel, ale místo toho, abyste ji bez milosti vyhodili na kompost, je lepší ji posbírat a používat k výrobě přírodního hnojiva. Jeho účinky překvapí i ty nejzkušenější zahradníky. Ačkoli přímý kontakt s kopřivou může vést ke vzniku bolestivých puchýřků na kůži, rostlina byla po staletí používána v bylinné medicíně. Kopřivový hnůj je vynikajícím zdrojem dusíku, fosforu, hořčíku, železa a vápníku. Jedná se o složky, které určují růst pěstovaných rostlin a okrasných květin a keřů. Dlouhodobě aplikovaná suspenze je navíc schopna chránit rostliny před útokem nejnebezpečnějších a obtížně vymýtitelných škůdců včetně mšic a roztočů.

Doporučený článek:  Tetování může roky vypadat pořád dobře. Péče hned od začátku se vyplatí
Zdroj obrázku: Freepik

Jak funguje kopřivové hnojivo na rajčata?

Rajčata patří mezi rostliny, které nejlépe reagují na zalévání a hnojení tímto domácím přípravkem. Kopřivový hnůj na ně má velmi posilující účinek a stimuluje je k rozkvětu. Tím docílíte velké sklizně. Mimo výživy dodá tento hnůj rajčatům impulz bránit se proti takovým problematickým a snadno se šířícím chorobám, jako je šedá plíseň a bramborová plíseň. Kopřivový hnůj se doporučuje používat k zavlažování jednou za dva týdny.

Kopřivový hnůj pro okurky

Zalévání okurek s kopřivovým hnojem se doporučuje zejména v počátečním období jejich vegetace. Je to období, kdy okurky potřebují nejvíce životodárných látek pro vývoj zelených částí. Bohužel okurky jsou náchylné k plísňovým onemocněním. Nejčastěji se stávají cílem padlí. Postřik kopřivovou emulzí pomůže okurkám vyrovnat se s infekcemi a také dobře fungovat v případě invaze mšic.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/nettle/nettle-as-fertilizer.htm