Chladnější teploty si vynutily vytažení bund a teplejších mikin ze skříní. Vše by bylo v pořádku, kdyby nebylo toho, že každý rok rodiče dělají vůči svým dětem stejnou chybu – místo mikin nebo vest okamžitě nosí zimní bundy, klobouky a šály. K čemu může vést přehřátí dítěte? Jak správně oblékat dítě v chladném období roku?
Přehřáté tělo i po létě
Přehřátí těla může nastat nejen v létě, kdy teploměry ukazují více než 30 stupňů Celsia. Přehřátí neboli hypertermie je jev vyplývající z poruchy termoregulačních procesů. Pokud jsme příliš chladní, objeví se husí kůže a zimnice, které mají chladné tělo izolovat. V případě příliš velkého tepla se na povrchu kůže objevují kapičky potu, jejichž úkolem je ochladit tělo. Nejen venkovní teplota může vést k hypertermii. Také příliš teplé oblečení, některé léky, příliš dlouhá horká lázeň nebo uzavření ve vytápěné místnosti. Tyto situace mohou nastat kdykoliv během roku bez ohledu na povětrnostní podmínky.
Přehřáté děti na hřištích
Mějte na paměti, že děti hrající si na hřišti jsou fyzicky aktivní, což znamená, že si pohybem vytvářejí vlastní teplo. Nasazená bunda a čepice na hlavě při teplotě 15 stupňů může velmi rychle vést k přehřátí organismu u dítěte. Nejen že to způsobuje nepohodlí dítěti, které se potí a má omezený pohyb během hry, ale také to přináší dlouhodobé zdravotní komplikace, které by si měl každý rodič uvědomit.
Kožní léze u alergiků
Atopická dermatitida nebo kožní vyrážky spojené s potravinovými alergiemi mohou mít těžkou formu u dětí, které jsou venku oblečeny příliš teple. Teplo a pot generované na kůži vytvářejí ideální prostředí pro vývoj bakterií, které jsou zodpovědné za přetrvávající svědění kůže, její zarudnutí a pálení. Děti, které se potýkají s kožními problémy, by neměly být přehřáté, a dokonce se doporučuje, aby jejich oblečení bylo lehké a vyrobené z přírodních materiálů.
Změny nálad a podrážděnost
Příliš časté přehřátí dítěte může vést ke změnám nálad. Děti se kvůli nepohodlí způsobeným velkou vrstvou oblečení stávají podrážděnými, ospalými, cítí averzi k fyzické aktivitě, kterou spojují s pocitem tepla a nadměrného pocení. Poplachovým signálem pro rodiče by měly být také bolesti hlavy u dítěte a hyperaktivita.
Dehydratace dítěte nadměrným pocením
V chladnějších dnech se nejen děti, ale i dospělí cítí méně žízniví. Pokud navíc vystavíme dítě nadměrnému pocení, může dojít k dehydrataci. Během každodenního fungování spolu s potem ztrácíme asi 500 ml vody (ztráta se zvyšuje s fyzickou aktivitou), a proto je také důležité, aby děti pravidelně doplňovaly tekutiny, zejména na podzim a v zimě, a další přehřátí může dítěti vážně ublížit.
Zdroj: https://www.kindercare.com/content-hub/articles/2016/november/winter-rules-the-art-of-dressing-your-kids-for-the-cold