Rozpraskané paty jsou nepříjemným problémem, který trápí mnoho z nás. Praskání na patách zesiluje především v zimě, kdy nosíme teplou a těžkou obuv, která brání volnému proudění vzduchu. Na pomoc si ale můžeme vzít spolehlivou jedlou sodu, která je v domácnosti neocenitelným pomocníkem a vypořádá se i s rozpraskanými patami.
Kůži pravidelně odstraňujte
Popraskané paty nepředstavují jen nepohodlí a kosmetický problém. Mohou být také hrozbou pro naše zdraví, protože praskliny mohou vést k vážným infekcím. Kůže na patách je mnohem tvrdší než na jiných místech na těle, proto je také daleko náchylnější k popraskání. Vyplatí se tedy ztvrdlou kůži pravidelně odstraňovat, aby nedocházelo k nadměrné keratinizaci.
V důsledku keratinizace pokožka postupně tvrdne, ztrácí patřičné napětí, pevnost a pružnost. Po nějaké době se na povrchu objeví praskliny. Přestože se zdá, že odstranění problému s popraskanými patami je poměrně náročné, na pomoc přichází jedlá soda. Kůže na patách se při správné hydrataci neporuší a zásaditá povaha jedlé sody změkčí tvrdou, suchou epidermis, což pomáhá zbavit se zrohovatělé kůže.
Vyrobte si masku
Použití jedlé sody v péči o nohy je extrémně jednoduché. Stačí smíchat dvě lžíce jedlé sody s jednou lžící vody. Do této směsi můžete přidat pár kapek oblíbeného esenciálního oleje. Získáte tak hustý peeling, který následně důkladně vetřete do chodidel, zejména do pokožky na patách. Směs zhruba po pěti minutách omyjte teplou vodou.
Pro lepší efekt můžete po této masce použít ještě pemzu na nohy nebo speciální skleněnou či kovovou škrabku. Zrohovatělou kůži odstraňujte jednou nebo dvakrát týdně, podle potřeby. Denně paty promazávejte hydratačním krémem nebo vazelínou a při natírání zároveň postižená místa jemně masírujte. Existují také speciální masky na chodidla ve formě ponožek, které se aplikují na noc.
Zdroj: https://doctor.ndtv.com/living-healthy/top-5-home-remedies-to-fix-cracked-heels-know-tips-to-prevent-dry-and-cracked-heels-2168668