Tuto tajnou zbraň zahrádkářů si můžete snadno připravit ve vlastní zahradě. Kopřivový hnůj je dobře znám lidem, kteří chtějí snížit množství chemie na svém pozemku a zároveň chtějí pěstovaným plodinám a květinám poskytnout ochranu před škůdci a zajistit jim bujný růst. Jeho všestranné vlastnosti budou mít skvělý vliv na mnohé druhy.
Vlastnosti kopřivového hnoje
Kopřiva se někdy považuje za běžný plevel, ale místo toho, aby se zabránilo jejímu výskytu v zahradách a na loukách, je lepší ji sbírat a používat k výrobě přírodního hnoje, jehož účinnost může překvapit i nejzkušenějšího zahradníka. Kopřivový hnůj je vynikajícím zdrojem dusíku, fosforu, hořčíku, železa a vápníku. To jsou složky, které určují správný růst pěstovaných rostlin a okrasných květin a keřů.
Rajčata patří mezi rostliny, které nejlépe reagují na zalévání a krmení tímto domácím přípravkem. Kopřivový hnůj má posilující účinek a stimuluje je ke kvetení, což má za následek bohatou úrodu. Užít si pak můžete šťavnatá a voňavá rajčata. Kromě toho jim kopřivový hnůj zajistí ochranu proti problematickým a snadno se šířícím chorobám, jako jsou plíseň šedá a plíseň bramborová.
Kopřivový hnůj na okurky
Zalévání okurek kopřivovým hnojem se doporučuje zejména v počátečním období vegetace. Potom potřebují nejvíce životodárné látky pro vývoj zelených částí a potom ovoce. Bohužel okurky jsou náchylné k plísňovému onemocnění. Nejčastěji se stávají terčem útoku padlí. Postřik z kopřivy pomůže vyrovnat se s infekcemi a také dobře funguje v případě invaze mšic.
Většina okrasných květin, které se objevují v našich zahradách, velmi dobře reaguje na kontakt s kopřivovým hnojem. Skvěle zafunguje u růží, které rádi nazýváme královnami zahrad, je ale třeba mít na paměti, že jsou dost rozmarné a chyby v péči neodpouští. Hnojit růže můžete začít ve druhém roce po výsadbě. Dříve musí mít rostliny čas na aklimatizaci na nové podmínky.
Zdroj: https://homesteadandchill.com/stinging-nettle-fertilizer-tea/