Pampeliška vás na začátku jara přivítá svými nádhernými žlutými klobouky rozesetými po trávnících v přírodě i ve městě. Málokdo ale už ví, že právě tato květinka má také celou řadu zdravotních přínosů. Pampeliška podporuje činnost jater, slinivky břišní a ledvin. Zklidňuje záněty kůže a je prospěšná v boji proti infekcím horních cest dýchacích. Využijte její skvělé vlastnosti i vy.
Elixír pro trávicí systém
Pampeliška stimuluje játra k produkci žluči a usnadňuje její tok žlučovými cestami do dvanáctníku, protože snižuje napětí hladkého svalstva a snižuje odpor v něm. Pampelišky navíc zvyšují produkci kyseliny v žaludku čili pomáhají s trávením a podporují efektivní zpracování potravy.
Působí proti rakovině
Extrakt z kořene pampelišky působí také proti rakovině. Zejména u lidí s rakovinou kůže (melanomem) může zpomalit růst rakovinných buněk a vylepšit celkový stav člověka. Osvědčuje se také jako účinná pomoc při léčbě leukémie a pomáhá při léčbě rakoviny jakéhokoliv typu vůbec.
Pomoc pro nemocnou pokožku
Pampeliška má protizánětlivé vlastnosti a urychluje hojení ran. Je perfektní na bradavice, suchou pokožku a je také ideální složkou masti na atopickou pokožku. Na pleť je možné aplikovat obklady z čerstvých pampeliškových listů nebo si můžete doma připravit pampeliškovou mast.
Pomáhá v boji proti cukrovce
Skvělou zprávou pro diabetiky je fakt, že pampeliška obsahuje inulin – přírodní prebiotikum, které dokáže pozitivně ovlivňovat metabolismus sacharidů v těle. Zpomaluje vstřebávání cukru z potravy a snižuje její glykemický index. V kombinaci se správnou stravou je tedy skvělou podporou pro ty, kdo trpí cukrovkou.
Kdo by si měl dávat pozor
Je třeba pamatovat na to, že pampeliška může způsobit alergické reakce. Po konzultaci s lékařem by pampelišku neměli užívat lidé, kteří trpí překyselením žaludku, žaludečními vředy a dvanácterníkovými vředy či selháním ledvin. Také se nedoporučuje užívat pampelišku těhotným a kojícím ženám.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/dandelion-benefits