Aloe je jednou z rostlin, kterou by měl mít doma každý – bez ohledu na to, jestli se vám líbí, nebo ne. Kromě toho, že velmi rychle roste, nemá žádné náročné požadavky na péči, takže si s ní poradí i začátečníci, kteří s pěstováním rostlin teprve začínají. Má také řadu zdravotních výhod, aloe regeneruje pokožku a urychluje hojení ran, zvyšuje imunitu a podporuje tělo v boji proti různým nemocem a chorobám.
Jak často rostlinu přesazovat a jaké další zdravotní výhody má?
Aloe, která se pěstuje v květináčích, je jiná než ta, co se vyskytuje v přírodě. Rostliny ve volné přírodě dosahují výšky i několika metrů. Někdy vypadají spíše jako stromy než rostliny, které můžete pěstovat doma na parapetu. Patří k sukulentům, které jsou velmi odolné. Mají schopnost ukládat vodu a živiny do svých listů a přežijí i v nejhorších podmínkách. Rostou v pouštních oblastech, které jsou velmi chudé na životadárné složky.
U nás je známá hlavně aloe lékařská, která se vyznačuje masitými, trnitými listy s charakteristickým stonkem. Na aloi můžete vsadit hned z několika důvodů. Její kultivace není vůbec náročná, roste bujně a rychle, i když na ni občas zapomenete. Doma pro ni bude nejlepším místem dobře osvětlený okenní parapet, nejlépe směřující na jihozápad.
Aloe vyžaduje pravidelné přesazování, které by se mělo opakovat každé dva roky
Rostlina je velmi snadno reprodukovatelná, stačí jen odstřihnout kousek aloe. Má řadu výjimečných vlastností, v přírodní medicíně se využívá především její šťáva z listů. Obsahuje cenné látky, které mají na tělo příznivý účinek. Zvyšuje imunitu, odstraňuje toxiny a podporuje tělo v boji proti alergiím nebo metabolickým poruchám.
Aloe se často používá také v kosmetickém průmyslu. Bývá základem masek, mastí, krémů a mýdel, protože má velmi dobrý účinek na pokožku. Zklidňuje, regeneruje a urychluje tvorbu kolagenu, podporuje také léčbu akné a jizev. Pro domácí použití se mohou použít 2–3leté listy, které by se měly uchovávat v chladničce. Šťávu, kterou z listů vytlačíte, namažte na bolavou nebo svědivou pokožku.
Zdroj: https://www.sollicebiotech.com/en/benefits-aloe-vera-cosmetics/, https://www.wikihow.com/Transplant-Aloe-Vera, https://www.tractorjunction.com/blog/aloe-vera-farming-guide-for-beginners/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6330525/, https://krishijagran.com/agripedia/how-to-start-aloe-vera-cultivation/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Aloe_prav%C3%A1, https://www.almanac.com/plant/aloe-vera