Jitrocel kopinatý roste všude kolem nás. Byli bychom blázniví, kdybychom jej neposbírali a nepoužili k výrobě odvaru či sirupu. Jeho blahodárné léčivé vlastnosti nám totiž mohou pomoci při nejedné chorobě. Nejen proti nachlazení naše babičky jitrocel používaly. Jak si vyrobit sirup a na co použít odvar z jitrocele?
Odvar z jitrocele
Pokud vás provází metabolické problémy nebo nachlazení, určitě si uvařte odvar ze sušených lístků jitrocele. Tento odvar nechte pár minut na rozpáleném hořáku provařit a poté nechte čtvrt hodiny odpočívat. Takto připravený nálev se doporučuje užívat po menších dávkách během celého dne. Pokud máte problémy s akné či s hojením menších ran, můžete použít jitrocel na obklady. Odvar z jitrocele je také dobrým pomocníkem při problémech s lupy.
Zábaly z listů jitrocele
Naše babičky neměly lékárny stále otevřené, a tak používaly k léčení byliny, které jim rostly u domů. Pokud tedy budete venku a bodne vás hmyz, zkuste přiložit list jitrocele na pokožku. Zafixujte gázou nebo kouskem oděvu a nechte pár hodin působit. Jitrocel pomůže zmírnit bolest, svědění a také sníží případný zánět pokožky.

Kde přesně jitrocel sbírat?
Jitrocel je velmi nenáročná bylina, a tak jej seženete na polích, lukách, náměstích, ale také v parcích i u silnic. Optimální doba ke sklizni je ta, kdy rostlina kvete, tedy od května do září. Listy usušte ihned po sklizni, nejlépe v temné a větrané místnosti.
Sirup z jitrocele
Pro výrobu sirupu potřebujete omyté listy jitrocele, které nakrájíte na malé kousky. Do čisté zavařovací sklenice natlačte tyto kousky lístků do vrstvy asi 1 cm. Zasypejte cukrem nebo zalijte medem a opět na tuto vrstvu natlačte 1cm vrstvu lístků jitrocele. Postup opakujeme, dokud se sklenice nenaplní až po víčko. Uzavřenou sklenici necháme 10 dní stát na teplém místě. Poté sirup slijeme a uchováváme v lednici.
Zdroj: https://www.indigo-herbs.co.uk/natural-health-guide/benefits/plantain