Sezona klíšťat ještě nekončí. Vystaveni jejich útokům jsme nejen v lese, ale také na vlastní zahradě nebo ve městě. Je proto vhodné se při každé procházce chránit tím nejlepším, co doma najdete. Jak ale zlikvidovat například hnízda, která si klíšťata staví? Je vůbec možné se jich nějakým způsobem zbavit, nebo jsou chráněná? Možná byste ho ani nepoznali.
Klíšťata můžeme najít už na začátku března
Na světě najdeme mnoho druhů klíšťat, ale nejčastěji se objevuje klíště obecné. Jsou to paraziti, kteří jdou nejen po lidech, ale také po zvířatech. Proto bychom měli své zvířecí miláčky chránit nejen repelenty, ale také obojky nebo pipetami, které nebudou klíšťatům vonět, a tím pádem se do zvířete nezakousnou. Klíšťata navíc mohou přenášet různé nemoci, sice ne všechna, ale je to velké riziko. Klíště z nás vysává krev, a je tak možné, že vám do těla zanese infekci. Onemocnění se navíc nemusí hned projevit, ale měli byste si všímat místa, kam se do vás klíště zakouslo. Při každém projevu něčeho neobvyklého byste měli navštívit lékaře. Klíšťata mohou přenášet nejen boreliózu nebo encefalitidu, ale také babeziózu.
Klíšťata jsou slepá, na barvě oblečení jim nezáleží
Jestli přemýšlíte o tom, jaké oblečení si vzít do lesa nebo do přírody, tak si můžete být jistí, že na tom nezáleží. Podle odborníků totiž klíšťata nevidí, jsou slepá, takže se přichytí na jakýkoliv kousek oblečení. Mají sice speciálně citlivé „radary“, díky kterým se řídí, ale jinak je barva oblečení jedno. Po návratu z procházky se tedy nezapomínejte prohlédnout. Zahlédnout hnízdo klíšťat nebývá obvyklé, ale neznamená to, že na něj nemůžete narazit. Jestliže se ale rozhodnete ho zničit, vystavujete se tím riziku porušení zákona. Proti ničení jejich hnízd se staví hlavně ochránci přírody. I když jsou klíšťata parazité, zaslouží si své místo na zemi a pro přírodu mohou být také prospěšní.
Zdroj: https://www.prevention.com/life/a32403848/tick-nest-eggs-pictures/