V oblasti stravování a obzvláště diet existuje mnoho mýtů a polopravd. Jak ale zjistit, co je pravda a co je trochu jinak, abyste své snahy o shození kil nebojkotovali a neubližovali si? Podle dietologa Damiana Parola děláme zbytečné chyby a máme návyky, které naše zdraví ani dietu nepodpoří.
Nezacházejte do extrémů
Většina nových diet je podle dietologa jen módním výstřelkem, který nemůžeme dlouhodobě udržet. Sám preferuje vyvážené stravování, ve kterém je i prostor na sladké. Vedou se boje mezi dietami, které omezují příjem sacharidů, a mezi těmi, které omezují tuky. Klíč k hubnutí je ale stále stejný, a to omezit množství přijatých sacharidů. Zda jde o tuky, nebo sacharidy není důležité, pokud přijímáme ve stravě dostatek živin.
Je nutné jíst pětkrát denně?
Neustále se také vedou spory o to, zda je nutné jíst pětkrát denně, nebo stačí třikrát. Ve skutečnosti nezáleží na tom, kolikrát denně jíme. A to ani z hlediska zdraví. Na druhou stranu není vůbec zdravé, pokud jíte pouze jednou denně. Vede to k tomu, že se snažíte dohnat celý denní příjem v jednom jídle. Tato situace pak tělo zatěžuje a je pro něj velká výzva se s tím vypořádat.
Snídat, nebo nesnídat?
Je prokázáno, že lidé, kteří snídají, mají většinou zdravější jídelníček. Nicméně není to tím, že snídají, ale spíš jsou celkově zaměřeni na zdravou stravu. Na druhou stranu donutit se násilně snídat přesto, že ráno zkrátka nemáme chuť k jídlu, není vůbec zdravé. Všechno je potřeba brát s rozumem.
Jsou půsty zdravé?
A jak je to s půsty? Jsou zdravé přerušované půsty, kdy máme „okénka“ na jídlo? Může to být cesta, nicméně opět – ne pro každého. Fungují na stejném principu jako ostatní diety, omezíme celkový příjem kalorií. Dlouhodobé půsty nejsou příliš zdravé, protože kvůli nim můžeme mít nedostatek vitamínů a minerálů a také ztrácíme svalovou hmotu. Ve výsledku je tedy klíč k hubnutí jednoduchý – být v kalorickém deficitu, a to ať už zvolíte jakoukoliv formu stravování.
Zdroj: https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/10-common-diet-myths-busted