Zdraví

Nadměrné pití piva může vést k potomanii

Pití piva si užíváme hlavně během horkých letních dnů, na terasách restaurací nebo po dobrém obědě. Pivo však nemá jen dobré vlastnosti. Pivní břicho, problémy s alkoholem nebo i otok mozku. To vše s sebou může přinést nadměrné pití tohoto oblíbeného chmelového nápoje.

Pivní potomanie

Hyponatrémie je porucha elektrolytů charakterizovaná velmi vysokým nedostatkem sodíku v těle. Vystaveni jsou jí zejména sportovci – profesionální i amatérští. Vyskytuje se také u dětí a lidí trpících chronickým průjmem. Specifickou variací hyponatrémie je potomanie. Nazývá se také pivní potomanií nebo hyponatrémií konzumentů piva.

Doporučený článek:  Zdraví zubů posiluje úplně jiná věc, než si většina myslí. Je levná a dostupná

Jak naznačují tato pojmenování, tato porucha elektrolytů postihuje lidi, kteří pijí nadměrné množství piva. V důsledku nadužívání tohoto nápoje chudého na elektrolyty se v těle snižuje hladina sodíku a hladina vody stoupá. Příznaky jsou nevolnost, závratě, problémy se soustředěním a zmatenost.

Zdroj obrázku: Freepik

Lehká záměna

Tyto příznaky tedy můžeme velmi snadno zaměnit s účinkem alkoholu na naše tělo. Někdy jsou doprovázeny bolestmi hlavy a v těžkém průběhu křečemi a ztrátou vědomí. Příznaky jsou často nepostřehnutelné, pokud ke snížení hladiny sodíku dochází v dlouhodobém časovém úseku. Pokud však hladina tohoto prvku rychle klesne, může to vést k mozkovému edému, těžké hernii mozkového kmene, kómatu, a ve velmi extrémních případech ke smrti.

Doporučený článek:  Čokoláda zlepšuje náladu. Alergici a obézní lidé by se jí měli vyvarovat

Jedno, dvě nebo tři piva u příležitosti letního grilování nepředstavují riziko potomanie. Je to tak vzácný stav, že nebyl ani lékařsky klasifikován až do roku 1971. Vystaveni riziku jsou hlavně lidé, kteří dlouhodobě pijí pivo pravidelně a kromě toho se nestarají o vyváženou stravu a fyzickou aktivitu. Takže pro zdravého člověka s dobrým jídelníčkem pivo nepředstavuje nic jiného než jen chutné osvěžení.

Zdroj: https://www.cdc.gov/alcohol/fact-sheets/alcohol-use.htm, https://www.webmd.com/mental-health/addiction/what-to-know-about-potomania, https://www.healthline.com/health/potomania, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5832394/, https://health.ucdavis.edu/internalmedicine/education_programs/KT/Posters/2014%20ACP%20posters/BuiAlbert.pdf