Žízeň je signál, který naše tělo vysílá, když mu začnou chybět tekutiny potřebné k tomu, aby dobře fungovalo. Je normální cítit žízeň, když je horko nebo když jsme právě skončili intenzivní trénink. Ale pokud doplňování tekutin nepřináší úlevu, může to být příznakem zdravotních problémů.
Nadměrná žízeň neboli polydipsie
V medicíně má nadměrná žízeň svůj vlastní specializovaný termín. Patologicky nadměrná žízeň a příjem velkého množství tekutin během dne se označuje jako polydipsie. Tento stav může trvat dny, týdny, nebo dokonce déle v závislosti na příčině. Lidé, kteří trpí polydipsií, cítí žízeň většinu času nebo nepřetržitě a nejsou schopni ji uhasit bez ohledu na to, kolik pijí.
Polydipsie sama o sobě není nemoc, ale pouze příznakem určitých zdravotních problémů. Existují tři charakteristické příznaky polydipsie. Prvním, zřejmým příznakem je pocit extrémní žízně. Je obzvlášť viditelné, když pijete velké množství vody, a přesto pocit žízně nemizí. Tím pádem je dalším znakem polyurie, to znamená nadměrné močení. A třetím příznakem, který se často vyskytuje při nadměrné žízni, je přetrvávající pocit sucha v ústech. Tyto příznaky mohou být doprovázeny příznaky charakteristickými pro onemocnění, jako je například cukrovka.
Jaké nemoci způsobují nadměrnou žízeň
Nadměrná žízeň může být způsobena vysokou hladinou cukru v krvi. To je často jeden z prvních viditelných příznaků diabetu, zejména typu 1. Vysoké hladiny glukózy způsobují, že ledviny potřebují produkovat více moči, aby pomohly vyloučit glukózu z těla. To může způsobit, že budete cítit žízeň, protože váš mozek vám řekne, abyste pili víc pro doplnění ztracených tekutin. Zvýšená žízeň, pocit sucha v ústech a polyurie jsou také příznaky ketoacidózy – jedné z nebezpečných komplikací cukrovky.
Pocit nadměrné žízně může být způsoben anémií. Anémie se vyskytuje, když nám chybí červené krvinky (erytrocyty), které transportují kyslík do orgánů a tkání, nebo když je množství hemoglobinu obsaženého v erytrocytech příliš nízké. Polydipsie se spíše nevyskytuje při mírné anémii, ale ve vážnějších případech, kdy anémie postupuje rychle. Nadměrný obsah vápníku v těle může být také zodpovědný za zvýšenou žízeň. Selhání srdce, jater nebo ledvin může také způsobit neustálý nedostatek tekutin.
Zdroj: https://www.health.com/polydipsia-7372545, https://www.healthline.com/health/diabetes/polydipsia#symptoms, https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/24050-polydipsia, https://medlineplus.gov/ency/article/000320.htm, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anemia/symptoms-causes/syc-20351360