Nepříjemná kovová chuť v ústech je normální jev po pití kávy, alkoholu nebo po užívání určitých léků. Pokud však nepříjemná chuť v ústech přetrvává bez ohledu na to, zda jste něco jedli, nebo ne, nebo se vrátí krátce po čištění zubů, tehdy už to může být znakem vážnějšího problému.
Zvláštní chuť související s chorobami zubů a dásní
Za příčinami nepříjemné chuti v ústech nemusíme jít daleko. V první řadě stojí za to se podívat na stav zubů a dásní. Nesprávná ústní hygiena podporuje rozvoj zubního kamene, pokročilého kazu a paradentózy. Kromě nepříjemné chuti v ústech mohou problémy se zuby vést k mnohem závažnějším komplikacím, například problémům se žvýkáním, abnormalitě v čelistních kloubech, nebo dokonce ke ztrátě zubů.
Kovová pachuť v ústech může být také jedním z příznaků gastroezofageálního refluxu. Toto je poměrně časté onemocnění, při kterém kyselá žaludeční šťáva ustupuje do jícnu. To vyvolává nepříjemné příznaky – kromě kovové chuti v ústech si pacienti stěžují na přetrvávající pálení žáhy, pálení v oblasti hrudní kosti a kašel. Příznaky se mohou zhoršit po konzumaci kávy, čokolády, mastných výrobků nebo rajčat, takže lidé s refluxem by se měli těmto produktům vyhýbat.
Léky spojené s nepříjemnou chutí v ústech
Když cítíte kovovou pachuť v ústech, stojí za to se také podrobně podívat na užívané léky. Tento stav mohou způsobit běžně používané přípravky. Těmi jsou například některá antibiotika, jako je klarithromycin, metronidazol, tetracykliny, dále alopurinol, který používají lidé se dnou, některé léky na hypertenzi, lithium používané u lidí s bipolární poruchou a mánií, nebo metformin, který je velmi účinný při léčbě diabetu 2. typu. A kovovou chuť může způsobit také chemoterapie při léčbě maligních nádorů.
Kovová pachuť v ústech nemusí být ale vždy negativním znamením. Na tento problém si stěžují i těhotné ženy. V těle těhotné ženy je skutečná hormonální bouře, která se považuje za příčinu jakýchkoli neobvyklých příznaků během těhotenství. Často mnoho jídel, které byly dříve oblíbené, najednou těhotné ženy nemohou ani cítit. Ale po porodu a normalizaci hormonů se u drtivé většiny žen chuť vrací k normálu.
Zdroj: https://www.webmd.com/oral-health/metallic-taste-mouth, https://www.nhs.uk/conditions/metallic-taste/, https://health.clevelandclinic.org/oral-health-body-connection/, https://metaqil.com/medications-metallic-taste/, https://www.healthline.com/health/pregnancy/metallic-taste-in-mouth