Životní styl

Kompulzivní chování se může týkat každého člověka

Kompulzivní chování se může týkat až tří procent obyvatel po celém světě. Je to náhlý impuls, který může vést ke škodlivému jednání. Workoholismus nebo závislosti na sexu jsou jen některými problémy, se kterými se tito lidé mohou potýkat. Je to impuls, kvůli kterému lidé tropí hlouposti a chovají se nevhodně. Mezi takové patří třeba přejídání nebo nutkání neustále kupovat nové věci.

Kdo je vystaven kompulzivnímu chování?

Kompulzivní chování znamená, že potřebujeme opakovat určitou činnost. Hlavním cílem je zbavit se úzkosti nebo stresu. Výzkumy ukazují, že mnoho lidí touto poruchou trpí a nemohou si pomoci. Jedná se o závislost, kterou je potřeba léčit. Je to impuls, který vás donutí dělat věci, které by vás normálně nenapadly. Škodlivé jednání může ublížit nejen vám, ale také ostatním lidem.

Bohužel se zatím nezjistila příčina toho, proč se to děje. Může za tím být snížená hladina serotoninu, ale také změny v mozku mohou ovlivňovat naše chování. Prožitá traumata z dětství nebo sexuální obtěžování – to všechno může způsobit, že se budete chovat zvláštně. Toto chování se pak může několikrát opakovat. Je ale možné, že to budete mít zažité v sobě a dané geneticky.

Zdroj obrázku: Freepik

Porucha příjmu potravy? Nebezpečná nemoc

Nutkavé chování může znamenat například to, že se denně přejídáte a potom obsah žaludku vyzvracíte. Je také možné, že nebudete jíst denně skoro nic. Jedná se o poruchy příjmy potravy, které jsou velmi nebezpečné, mohou ohrozit na životě. Bulimie nebo anorexie jsou nemoci, ze kterých je velmi těžké se dostat. Mezi další nemoci patří sexholismus – je to závislost na sexu, která se může projevovat nejen v soukromí, ale také na veřejnosti.

Někteří lidé také mají potřebu neustále nakupovat, pokud jsou ve stresu nebo zažívají těžké období. Kupované věci jsou pro tyto lidi ale naprosto zbytečné, prostě mají pouze potřebu si něco nového pořídit. Na krátkou chvíli se tak budou cítit dobře. Dalším problémem může být workoholismus. Závislost na práci ale může postihnout až několik milionů lidí.

Zdroj: https://www.psychologytoday.com/intl/basics/compulsive-behaviors