Životní styl

Každý pátý člověk se setká s krizí středního věku. Malé změny ji pomohou překonat

Máte pocit, že vám život protéká mezi prsty? Že jste si nesplnili své sny a svůj život promarnili? Možná právě procházíte krizí středního věku. Říká se, že krize středního věku je nejsmutnější desetiletí v životě člověka. Bohužel se její věková hranice posunuje stále níž a níž. Podle výzkumu jí trpí více než 20 % žen a mužů mezi 35 a 44 roky života.

Je to období velkých změn

Tato krize se týká hlavně těch z nás, kteří už toho mnoho zažili a prožili. Vědí také, že stále mají potenciál, který nechtějí promrhat. Jak tedy toto období co nejlépe využít? Především pamatujte na to, že se jedná o období růstu a vývoje. Pokud se má něco změnit, nejprve potřebujeme zažít proces rozpadu. Teprve když se nám zdá, že vše ztrácí smysl, objevuje se prostor pro důležité změny.

Přemýšlejte o tom, co byste ve svém životě chtěli mít jinak. Přijměte chyby, kterých jste se v minulosti dopustili, a vezměte si z nich ponaučení do budoucna. Pokud se objeví silné touhy, které jste v mládí z nějakého důvodu potlačovali, dobře je promyslete. Například pokud jste vždy toužili po vztahu s výrazně mladším partnerem, ale zároveň vaše stávající manželství dobře funguje, nebylo by moudré vše jen tak zahodit.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké jsou příznaky krize?

Mezi první náznaky krize patří vztek a podrážděnost. Jste výbušní a rychle ztrácíte trpělivost. Objevují se deprese, máte pocit, že nic nemá smysl. Každodenní povinnosti a práce se stávají náročnější a únavnější a vy cítíte stále menší ochotu je plnit. Do vztahu se začne vkrádat monotónnost a nuda, následkem čehož partnerovi začnete vyčítat, že vám bere radost ze života.

V době krize také nejčastěji vyplouvají na povrch partnerské neshody a hádky. Pamatujte na to, že konverzace a diskuze dokáže zázraky. Připomínejte si, kolik toho máte společného a co všechno jste spolu zažili. Zkuste zpestřit svůj intimní život. To sníží vaši chuť k milostným pletkám s jinými partnery, ale také se díky tomu budete cítit mladší a atraktivnější.

Zdroj: https://www.mindtools.com/axp1cfk/how-to-cope-with-a-midlife-crisis, https://www.bannerhealth.com/healthcareblog/better-me/these-4-simple-strategies-can-help-you-cope-with-a-midlife-crisis, https://www.forbes.com/sites/forbescoachescouncil/2017/08/31/15-signs-youve-hit-your-mid-life-crisis-and-what-to-do-about-it/, https://rightasrain.uwmedicine.org/mind/stress/midlife-crisis, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7347230/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Krize_st%C5%99edn%C3%ADho_v%C4%9Bku, https://www.verywellmind.com/what-are-the-signs-of-a-midlife-crisis-4175827