Nezařazené

Jarní procházky zdraví vůbec nemusí prospět a mohou způsobit mnoho problémů. Stačí, když se zalíbíme drobnému zvířátku

Na lymskou boreliózu onemocní každý rok desetitisíce lidí v celé Evropě. Tato nemoc, kterou přenášejí klíšťata, je velmi nebezpečná hlavně z důvodu, že je obvykle bezpříznaková. Pokud se na vás přisálo klíště a vy ho odstranili, známky nemoci se mohou projevit na vašem těle až po dlouhých dvou měsících.

Hlídejte si pokožku alespoň tři měsíce, abyste nemoc včas podchytili

Prvním příznakem, který můžete na svém těle pozorovat, je erytém neboli červený prstenec na kůži. Není sice bolestivý, ale každou hodinu může změnit barvu nebo svou velikost. Pokud takový flíček objevíte, měli byste zamířit k lékaři, aby se prokázalo, jestli je to právě borelióza. Změny můžete pozorovat také na vaší náladě, můžete být unavení a ospalí.

Doporučený článek:  Konec večerním náletům na lednici! Zdravé mlsání zažene chutě a příjemně zasytí

Varovným signálem může být apatie, zvlášť u lidí, kteří normálně hýří energií a nedají se zastavit. Určitě takový příznak nepodceňujte, a pokud ho nepoznáte vy, vaše okolí, které vás zná jako veselou osobu, určitě ano. U některých osob se mohou vyskytnout příznaky, které budou podobné chřipce. Pozor si dejte zvláště v této době, kdy se obyčejná chřipka může zaměnit za covid-19.

Zdroj obrázku: Pixabay

Lymská borelióza se dá vyléčit

Léčba potrvá asi měsíc a je nutné na ni nasadit antibiotika. Můžete si udělat krevní test jako samoplátce, pokud si nejste jisti a nechce se vám přímo k lékaři. Když se potvrdí, že ji máte, doktora neodkládejte. Čím dříve se léčba zahájí, tím bude úspěšnější. Nejlepší bude, když vezmete k lékaři také klíště, které jste si vytáhli.

Doporučený článek:  Dorty bez oleje a vajec nejsou tak zdravé, jak se zdá. Jejich náhražka je horší než původní zapovězené ingredience

A jak vůbec na to? Na klíšťata byste doma měli mít speciální pinzetu nebo kleštičky. Klíště vytahujte kývavými pohyby. Předtím můžete použít gel k znecitlivění hmyzu. Po vytažení ránu dezinfikujte a také sleduje, jestli se nemění její okolí. Nikdy klíště nemačkejte prsty nebo pinzetou, protože se by se do kůže mohl dostat obsah jeho střev, čímž by se zvýšilo riziko onemocnění.

Zdroj: https://medlineplus.gov/lymedisease.html, https://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html