Pití jablečného octa může našemu tělu přinést spoustu výhod. Tento úžasný nápoj snižuje špatný cholesterol, reguluje hladinu cukru v krvi, a dokonce podporuje hubnutí. Existují však lidé, kteří by se měli jeho pití raději vyhnout. Důležitá je také doba, kdy jablečný ocet pijeme.
Výroba jablečného octa
Jablečný ocet je produkt, který vzniká v důsledku fermentace jablek. Tu mají na svědomí kvasinky a bakterie rodu Acetobacter. Cukry obsažené v ovoci se mění v alkohol, což zase v procesu fermentace přispívá k tvorbě kyseliny octové, která je hlavní složkou jablečného octa. Kapalina se vyznačuje žlutě jantarovou barvou, je mírně zakalená a chuťově kyselá, až octová.
Jablečný ocet se nekonzumuje přímo z láhve, protože může dráždit jícen a žaludek a poškodit zubní sklovinu. Používá se však jako přísada nebo koření do jídel a přírodní konzervační látka. Kromě toho se může užívat externě i vnitřně k léčbě různých onemocnění. Pitná voda s jablečným octem má mnoho prospěšných vlastností pro zdraví i krásu.
Proč se vyplatí pít jablečný ocet
Pitnou vodu s jablečným octem doporučují příznivci tradiční přírodní medicíny. Tento přirozeně fermentovaný jablečný produkt má několik zdravotních vlastností. Reguluje hladinu cukru v krvi, zlepšuje hospodaření s inzulínem, napomáhá fungování kardiovaskulárního systému, snižuje hladinu špatného cholesterolu a triglyceridů v krvi, stimuluje trávicí procesy, pomáhá bojovat proti refluxu a pálení žáhy a podporuje proces hubnutí.
Žádné produkty však nejsou bezpečné pro každého a jablečný ocet není výjimkou. Za prvé neměli by jej konzumovat lidé trpící chronickými onemocněními souvisejícími s trávicím systémem, zejména žaludečními a jaterními problémy. Kontraindikací pití jablečného octa je také užívání léků, které snižují hladinu cukru v krvi, což může vést k hypoglykémii. Tento přirozeně fermentovaný jablečný produkt se také nedoporučuje těhotným ženám a kojícím matkám.
Zdroj: https://www.webmd.com/diet/apple-cider-vinegar-and-your-health