Pokud bychom udělali seznam rostlin, které nejčastěji zdobí okenní parapety, na předních příčkách se bezesporu umístí orchideje. Není to vůbec překvapivé, tyto rostliny bohatě kvetou i s malým úsilím. Orchideje si zaslouží zvláštní pozornost zejména v létě, kdy je třeba jim věnovat trochu víc času. Co dělat, aby zůstaly krásné po celou sezónu?
Jaké podmínky potřebují?
Orchideje patří k rostlinám, které si lze jen těžko splést. V přirozených podmínkách rostou v tropickém klimatu, který je nejen teplý, ale také vlhký. Často rostou na kůře stromů a jejich vzdušné kořeny absorbují vlhkost z okolí. V domácnosti je vhodné pěstovat je na světlém okenním parapetu v průhledném květináči. Mají rády občasné rosení a přihnojení.
V létě je zásadní správné zavlažování. Zálivka by měla být častá, ale méně vydatná. Příliš mnoho vody v květináči může vést k plísním a hnilobě, které by rostliny zahubily. Zalévat můžete buď klasicky, nebo formou koupele. V prvním případě nalijte vodu do květináče, počkejte pár minut a zbytek vláhy slijte zpět do konvice. Pokud se rozhodnete pro koupel, postavte květináč do kbelíku s odstátou vodou a po 30 minutách vytáhněte. Květináč samozřejmě musí mít drenážní otvory.
Vláha a hnojení
Orchidejím musíte zajistit dostatek vláhy. Použít můžete klasický rozprašovač s vodou, dejte ale pozor, abyste nenamočili listovou růžici. Druhým způsobem je umístění květináče na tác naplněný vodou a kamínky. Pokud chcete, aby rostlina dlouho a bohatě kvetla, musíte ji zásobit hnojivem. Sníží se tím i pravděpodobnost napadení houbovými chorobami a škůdci.
K hnojení můžete použít přípravky ze zahradnictví, ale i domácí prostředky. Účinné je hnojivo z banánové slupky, kterou na dva dny naložte do litru vody. Hnojit můžete také vodou slitou po vaření zeleniny, pokud je nesolená. Poslední možností je smíchat pivo s vodou v poměru 1 : 25, čímž rostliny zásobíte vitamínem B.
Zdroj: https://www.repotme.com/pages/orchid-care-10