Stravování, Zdraví, Životní styl

Dejte sbohem nepříjemnému nadýmání. Stačí malá změna a zažívání bude vždy v rovnováze

Plynatost se zdá být neškodná, ale může pěkně znepříjemnit život. Bohužel některá jídla, i přesto že je máme rádi, můžou způsobit nafouklé, tvrdé a bolestivé břicho. V dnešním článku vám poradíme, jak se plynatosti efektivně zbavit.

Důsledek špatných návyků nebo nemoci

Existuje mnoho metod, jak se zbavit plynatosti, a ty nejúčinnější jsou často ty nejjednodušší. Vůbec se nejedná o revoluční změny, ale o malé kroky, které nám pomohou postarat se o trávicí komfort. Příčinou plynatosti mohou být nejen špatné stravovací návyky a nedostatek fyzické aktivity, ale také mnohem závažnější příčiny. Takže někdy je třeba navštívit lékaře a nechat si provést specializované testy.

Doporučený článek:  Špatné návyky zbytečně ničí spánek i krásu. Těchto zlozvyků se ihned vzdejte

Nejběžnějším důvodem plynatosti je, když jídlo sníme příliš rychle. Kvůli vytížení a nedostatku času se někdy snažíme jídlo rychle sníst. Výsledkem však je, že polykáme velká sousta, která nejsou dostatečně rozžvýkaná, a tím mají naše vnitřnosti mnohem větší práci, než kdybychom je klidně a pořádně rozkousali. S velkými kusy jídla polykáme i vzduch a to způsobuje metabolické nepohodlí a nadýmání.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyhýbejte se potravinám, které nadýmají

Nejdůležitějším pravidlem je, abyste zbytečně nepřilévali olej do ohně. Což v případě, že máte tendenci k plynatosti, znamená vyhýbat se výrobkům, které ji způsobují a zintenzivňují. Mezi potraviny, které nejčastěji způsobují plynatost, patří květák, brokolice a luštěniny jako hrách, fazole, cizrna a čočka. Každý organismus ovšem reaguje jinak, takže je důležité naslouchat vlastnímu tělu.

Doporučený článek:  "Za pár minut bude nakojený. Je lepší dát mu prso, než vás obtěžovat jeho křikem," argumentovala jsem v restauraci

Pokud vás trápí nadýmání, zahrňte do svého menu čaje, které pomáhají osvobodit se od těchto problémů. Stojí za to sáhnout především po fenyklu, mátě, meduňce a heřmánku. Nejlepší je pít je střídavě. Monoterapie, dokonce ani ta bylinná, není vždy vhodná. Určitě byste měli jíst v příjemném prostředí. Když se cítíme uvolnění, naše tělo vše snáze zpracovává.

Zdroj: https://www.yalemedicine.org/news/common-gastrointestinal-issues