Rady a tipy

Čerstvé bylinky dodají pokrmům delikátní chuť. Vypěstovat je lze i na malém balkoně

Jak dodat pokrmům správnou chuť? Jednoznačně pomocí čerstvých bylinek, které mají intenzivní aroma a přinesou zcela jinou dimenzi chutí. Můžete si je vypěstovat sami na zahradě, ale taktéž na balkoně. Většina běžných druhů je totiž dostatečně odolná na pěstování, přitom nepotřebuje příliš prostoru, postačí jí květník. Čerstvé bylinky vynikají chutí i léčivými vlastnostmi. Jaké bylinky se hodí pro domácí pěstování a jak na to?

Pro chuť i léčivé účinky

Výhodou bylinek v květníku je jejich přínos v gastronomii, ale lze je použít i pro léčivé účinky, navíc vypadají krásně. Výběr je nadto obrovský, je nutné zohlednit povětrnostní podmínky, venkovní teplotu a míru slunečních paprsků. Zatímco některé slunce milují, jiné se ho rády vzdají, proto je nutné vybírat obezřetně, aby rostliny nechřadly. Většina nejoblíbenějších bylinek do kuchyně se snadno pěstuje a kromě pravidelné zálivky nepotřebuje vůbec nic navíc, nemusí se ani zahnojovat.

Doporučený článek:  Pozor na zbytky jídla ve dřezu, přilákat mohou odporné chlupaté mušky
Zdroj obrázku: Freepik

Které vybrat?

Letničky, nebo trvalky? Některé druhy jsou jednoleté, po sezóně chřadnou a musí se vysadit napřesrok nové, jiné naopak patří mezi trvalky a lze je s úspěchem pěstovat po několik sezón. Z letniček jsou nejoblíbenější bazalka, koriandr, majoránka nebo měsíček lékařský. Jednoleté jsou některé druhy jemné pažitky, petrželka patří mezi dvouleté. Z tuzemských trvalek se těší oblibě libeček, kromě toho se doporučuje pěstovat třezalku, estragon, šalvěj, rozmarýn nebo tymián. Tyto aromatické rostliny původem ze Středomoří nadto fungují jako přírodní repelenty proti komárům.

Doporučený článek:  Mazlíčci potřebují chránit před nízkými teplotami doma i venku

Pěstitelské rady

Pro pěstování bylinek na balkoně se doporučuje květníky nebo nádoby naplnit prodyšnou půdou bohatou na živiny, hodí se smísit substrát s rašelinou. U některých bylinek ze Středomoří stačí dobře propustná zemina, je možné smíchat zahradní zem s pískem v poměru 1 : 1, k tomu je třeba počítat s drenáží pomocí kamínků nebo písku na dně. Balkonové bylinky vystavené slunci mohou trpět na nedostatečnou zálivku, není dobré ani střídání sucha a enormní zálivka, protože taková situace může rostliny oslabit. Vhodné je zalévat průběžně menším množstvím vody nebo pořídit zavlažovací systém.

Zdroj: https://www.latimes.com/lifestyle/story/2021-05-29/5-tips-for-growing-herbs-on-your-balcony-or-anywhere-else-that-gets-sun