Jistě to znáte. Po ránu oteklý obličej a kruhy pod očima trápí mnoho žen. Příčina přitom spočívá v malých zvycích, které děláme každý den. Návyky před spaním jsou velmi důležité pro rychlé usínání a kvalitní spánek. Existují návyky, které děláme téměř všichni, a přitom jsou velmi negativní. Co byste před spaním rozhodně neměli dělat?
Co způsobuje oteklý obličej ihned po probuzení
Oteklý obličej se obvykle objevuje z důvodu zadržování tekutin v těle. Příčinou bývá špatná hydratace a nevhodné návyky. Mějte na paměti, že jestli během dne pijete málo vody a snažíte se to vynahradit spaním, problém tím neodstraníte. Ranních otoků se zbavíte jedině v případě, že budete pít během dne dostatek čisté vody. Nedohánějte to těsně před spaním a pijte ji během dne po malých dávkách.
Probudit se s oteklým obličejem ale můžete také v případě, že spíte až příliš. Souvisí s tím rovněž vysoký příjem soli. Jestli se chcete probudit bez oteklého obličeje, měli byste večer vynechat slané pochoutky, nebo alespoň omezit jejich konzumaci. Mějte také na paměti, že s otoky je spojená i konzumace alkoholu. Po dlouhé noci plné radovánek se proto můžete snadno probudit s oteklým obličejem.
Co rozhodně nedělat před spaním?
Existuje mnoho činností, které byste před spaním neměli dělat, jinak se pořádně nevyspíte a bude trpět celé vaše tělo. Vyvarujte se pití kávy a dalších kofeinových nápojů po 17. hodině. Mnoho odborníků také upozorňuje na škodlivost modrého světla, které produkují moderní technologie. Chytré telefony a další technologie byste proto měli odložit alespoň hodinu před spaním. Místo toho vezměte do ruky knihu nebo si zahrajte s partnerem společenskou hru.
Dalším faktorem mohou být těžká jídla, která sníte těsně před spaním. S příliš těžkým žaludkem se špatně usíná a navíc budete mít ráno oteklý obličej. Posledním tipem je jednoduše odstranit z ložnice všechny moderní technologie. Do ložnice totiž nepatří televize ani počítač. Postel by měla být místem odpočinku, a proto tam rozhodně nepracujte, a to ani během dne. Mozek si bude pamatovat, že má pracovat, a nebudete moci usnout.
Zdroj: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/blue-light-has-a-dark-side, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8466496/, https://www.webmd.com/sleep-disorders/physical-side-effects-oversleeping, https://www.everydayhealth.com/sleep/how-does-hydration-affect-your-sleep/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7505787/