Návštěva Baltského moře přináší odpočinek, mnoho atrakcí, které nabízejí pobřežní města, a koupání v moři, samozřejmě pokud to počasí dovolí. Baltské moře je navíc pokladnicí jódu – cenného prvku, který je pro lidský organismus nesmírně důležitý.
Jód a Baltské moře
Jód se vyskytuje v mnoha světových mořích, ale nejhojnější množství je v Baltském moři. Je to dáno teplotou vody – jód se z teplých moří rychleji vypařuje, takže jeho obsah je ve studených vodách určitě vyšší. Kromě toho je nad Baltským mořem vyšší rychlost větru, což znamená, že se do ovzduší dostává více vody ve formě kapek, které jsou bohaté na cenné prvky jódu.
Jód je mimořádně důležitý prvek, který umožňuje správnou funkci štítné žlázy. Je zodpovědný za produkci hormonů tyroxinu a trijodtyroninu. Tyto hormony regulují činnost celého těla, ovlivňují metabolismus, kloubní a nervový systém. Bylo také prokázáno, že má příznivý vliv na zánětlivé procesy v těle a působí proti rakovině. Denní potřeba jódu se liší v závislosti na věku.
Mořský jód
Ukazuje se, že pobyt u Baltského moře není prospěšný jen o prázdninách a v teplých měsících. Měsíce mimo letní sezónu s větrným počasím přispívají k tomu, že se jód vznáší ve vzduchu a jeho obsah je pak nejvyšší. Za bouřlivého počasí, kdy jsou mořské vlny vysoké a narážejí na pobřeží, je koncentrace jódu ve vzduchu vyšší a nejvyšší je od listopadu do března.
Nestačí však jen pobyt v přímořském městě, protože čím blíže jsme moři, tím více jódu naše tělo přijímá. Proto jsou procházky po pláži skvělé, i když nám počasí na pláži zrovna nevyhovuje. Nejvyšší koncentrace tohoto cenného prvku se nachází až 300 metrů od pobřeží. Jód se vstřebává z dýchacích cest a má antiseptické účinky na kůži. K nahrazení nedostatku jódu v těle stačí 45 minut chůze denně podél pobřeží.
Zdroj: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0004698184903366, https://ods.od.nih.gov/factsheets/Iodine-HealthProfessional/, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-iodine, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/iodine