Zdraví

Ani na podzim nejsme v bezpečí. Klíšťata mohou zaútočit i ve městě, prevence se vyplatí

Klíšťata jsou obrovským postrachem pro všechny, kdo během jara, léta nebo podzimu tráví rádi čas v přírodě. V dnešní době je přitom můžete potkat i v městském parku nebo na dětském hřišti. Měli byste proto vědět, jak se efektivně chránit. Použít můžete chemické repelenty, ale přírodní prostředky ze surovin, které najdete v kuchyni, jsou mnohem lepší. Co používat?

Kde klíšťata najdete a jak vypadají?

Klíště poznáte poměrně snadno. Jsou velká asi 1,5 mm a vypadají jako malí černí pavouci. Přitahuje je tělesné teplo, oxid uhličitý a pach potu. Nejčastěji potkáte klíšťata v lesích, na loukách nebo v křoví. Spadnout na vás ale mohou také z listů stromu. Patří mezi pavoukovce, a proto i vypadají jako malí pavoučci.

Doporučený článek:  Vitamín E působí proti stárnutí organismu

Proč jsou klíšťata extrémně nebezpečná?

Většina z nás velmi dobře ví, že klíšťata mohou přenést onemocnění do lidského krevního oběhu ve chvíli, kdy se přisají ke kůži. Po návštěvě lesa byste se měli vždy důkladně prohlédnout a stejný postup zopakovat i u svých mazlíčků. Z nemocí, kterých bychom se měli obávat, jistě znáte boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu. Ani na jednu nemoc přitom neexistuje léčba.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se efektivně chránit před klíšťaty?

Na trhu je mnoho prostředků na klíšťata, které můžete využít. V první řadě byste se ale měli do přírody dobře obléknout. Klobouk, dlouhé kalhoty, tričko s dlouhým rukávem a uzavřené boty jsou ideální volbou. Další možností jsou éterické oleje s vůní čajovníku, hřebíčku, máty, tymiánu, šalvěje, citronové trávy, pačule, bazalky, eukalyptu, pelargonie nebo rozmarýnu. Smíchejte trochu oleje s vodou a naneste na pokožku.

Doporučený článek:  Ženy je milují, odborníci ale bijí na poplach. Ne vždy jsou tanga dobrou volbou

Bylinné nálevy ze stejných rostlinek budou také skvěle fungovat. Stačí, když směs bylin přelijete vroucí vodou, necháte pár minut vařit a poté dáte vychladnout. Hotový postřik naneste na pokožku. Dokonale funguje také česnek, který byste měli zařadit více do stravy, ale můžete se jím také potřít. Nakonec existují i masti (s kafrem, eukalyptovým olejem, rozmarýnovým olejem, peruánský balzám), které klíšťata odrazují.

Zdroj: https://www.maine.gov/dhhs/mecdc/infectious-disease/epi/vector-borne/lyme/tick-prevention-and-property-management.shtml