Pandemie koronaviru ochromila celý svět a díky ní jsme si uvědomili, že virové onemocnění může být velmi nebezpečné a může se na takovou infekci zemřít. Je tedy nutné vědět určitá rizika a rozhodně je nepodceňovat. Jednou z takových nemocí je klíšťová encefalitida, která se přenáší právě klíšťaty.
Před onemocněním se můžete chránit očkováním
Klíšťová encefalitida je vážné onemocnění, které napadá mozek a míchu a může zanechat trvalé následky v podobě neurologických komplikací. Bohužel ani v dnešní době zatím lékaři ani vědci nevyvinuli lék, který by tento virus vyhubil. Pokud se tedy nakazíte, musíte doufat, že máte silný imunitní systém, který si s nemocí sám poradí.
Infekce tímto virem probíhá ve dvou fázích. Nejdříve pocítíte podobné příznaky jako u chřipky. Ne u všech osob se poté projeví další fáze, kterou doprovází neurologické problémy – horečka, nevolnosti nebo mohou ochrnout nervy. Jediný prostředek, jakým se můžete ochránit před encefalitidou, je očkování, které chrání téměř ze 100 %. Očkování se podává ve třech dávkách. Posilovací by měla přijít do tří let od prvního očkování a poté každých 5 let.
Klíšťata nás mohou trápit celé léto
Tento hmyz je aktivní již v květnu a můžete na něj narazit až do října. Pokud chodíte často do přírody nebo sbíráte houby, dávejte si na klíšťata pozor, protože jejich včasné odstranění z kůže je důležité, abyste zabránili riziku přenosu nemoci. Mezi další nemoci, které mohou přenášet, patří kromě encefalitidy také lymská borelióza nebo tularémie.
Proti borelióze bohužel očkování neexistuje, ale pokud se nemoc podchytí včas, podávají se antibiotika nebo kortikosteroidy. Pokud ji nebudete léčit, můžete si poškodit srdce, klouby nebo nervový systém. Pacienti na léčbu reagují dobře, a proto není čeho se bát, i když komplikace mohou přijít i později.
Zdroj: https://www.health.state.mn.us/diseases/tickborne/diseases.html