Zajímavosti, Zdraví

Málokdo si čistí uši správně. Nejoblíbenější způsob může dokonce poškodit sluch

Většina z nás téměř automaticky sáhne po jednorázových tyčinkách, které se zdají být nejjednodušším způsobem, jak dodržet hygienu uší. Bohužel je to mylná představa, která může nadělat více škody než užitku. Naučte se čistit uši od mazu, abyste to prováděli efektivně a především bezpečně.

Funkce ušního mazu

Čištění uší se zdá být jednou ze základních hygienických činností. Žlutý nebo hnědavý ušní maz, který vytéká z vnějšího zvukovodu, může způsobit nepohodlí a vytvořit dojem, že se o sebe správně nestaráme. Ušní maz je hustý sekret, který se přirozeně vytváří působením mazových žláz. V našem těle však vykonává řadu důležitých úkolů.

Doporučený článek:  Jediný pohled na nehty může prozradit nemoc. Bílé zabarvení není radno brát na lehkou váhu

Například inhibuje růst bakterií a hub ve zvukovodu, čistí jej od zbytkových buněk exfoliované epidermis, nečistot a prachových částic, čímž zabraňuje, aby se dostaly do tympanické membrány a vnitřního ucha. Zvlhčuje sluchový orgán a zabraňuje nepříjemnému svědění. Díky ušnímu mazu se uši čistí samy, proto by náš zásah neměl být častý a hlavně příliš invazivní. Důvody jeho přebytku mohou být různé, například časté používání špuntů nebo sluchátek a nesprávné používání vatových tyčinek.

Zdroj obrázku: Freepik

Domácí způsoby čištění uší

Čištění vatovou tyčinkou může způsobit tvorbu mazových zátek a příliš časté a hluboké používání vede k nadměrné produkci ušního mazu a ucpání zvukovodu. Z dlouhodobého hlediska to může mít za následek zhoršení sluchu a potřebu ORL intervence. Nesprávné použití tyčinky také představuje riziko poškození tympanické membrány. K čištění uší stačí použít malé množství teplé, ale ne horké vody.

Doporučený článek:  Jóga prospěje pacientům s Parkinsonovou chorobou

Můžete také použít olivový olej. Ten nemusíte zahřát, stačí, když bude mít pokojovou teplotu. Aplikujte dvě nebo tři kapky kapátkem do ucha. Masírujte pokožku na přední straně ucha chvíli tak, aby se olej dostal na problémové místo. Tímto způsobem se zbavíte zbytkového ušního mazu. Kdysi naše babičky používaly k čištění ucha zahřátý parafín. V lékárnách také můžete koupit speciální spreje pro čištění uší.

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/blog/3-reasons-to-leave-earwax-alone-2017051711718