Vědci přinesli docela zajímavý poznatek. Možná to bude šok pro miliony majitelů chytrých telefonů, protože podle všeho smartphony poškozují zuby a zubní sklovinu. Tento výzkum byl provedený v Izraeli a Itálii a dokázal, že chytré telefony, internet a další vymoženosti dnešní doby mohou mít negativní dopad na naše zdraví. Stres ve spojení se sociálními sítěmi může dát vzniknout syndromu FOMO.
U telefonu neseďte hodiny denně
Každou návštěvu zubaře máte určitě naplánovanou, zvlášť teď, když je zubařů nedostatek. Neustálým koukáním do telefonu si ale můžete poškodit zubní sklovinu a celou ústní dutinu. Držení telefonu přispívá nejen k poruchám spánku, ale také změnám v dutině ústní. Co se tedy ve výzkumu ukázalo? Čím více telefon používáte, tím je to horší pro vaše zuby.
Neustále kontrolujeme obsah mobilního telefonu, ale také si dáváme pozor, co je nového na sociálních sítích. Syndrom FOMO se projevuje závislostí na telefonu a dalších aplikacích. Jestliže jste něco propásli na Facebooku nebo Instagramu, možná se vám budou třást ruce a budete nervózní z toho, že někdo jiný to vidět dříve než vy. Tento syndrom se projevuje u mnoha jedinců.
V noci můžete skřípat nevědomky zuby
V případě chytrých telefonů je situace ještě horší, protože vám od každé aplikace chodí upozornění. I během noci se tak může stát, že budete do telefonu koukat o něco déle, než je nutné. Pro zdravý spánek je nutné mít telefon vypnutý, nebo si ho alespoň dát do režimu letadla, kdy budete mít jistotu, že vás nic neprobudí kromě nastaveného budíku.
Svalové napětí je způsobené právě závislostí na telefonu. V posledních letech se výrazně zvýšil počet uživatelů mobilních telefonů, někteří jich mají dokonce několik. S mobilem v ruce můžete mít po nějaké době problémy s bolestmi hlavy, ale také se zuby, protože můžete začít skřípat zuby v noci. Někteří lidé, kteří trpí bruxismem, mohou mít problémy s přecitlivělostí zubů.
Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33880912/, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10955-teeth-grinding-bruxism, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4932032/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8283615/, https://www.researchgate.net/publication/316941972_Effects_of_radiofrequencies_emitted_from_mobile_phones_on_teeth_and_oral_tissues, https://www.iol.co.za/lifestyle/health/how-your-smartphone-could-rot-your-teeth-1979411, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4336668/, https://www.deltadentalaz.com/grin/2021-news/your-smartphone-and-your-smile/?utm_source=thefloss&utm_medium=email&utm_campaign=feb2022