Životní styl

Oblíbená poloha ve spánku je ta nejhorší vůbec. Tělo trpí, nemá šanci si opravdu odpočinout

Spánek je regenerační a útlumová fáze organismu, při které dochází k získání energie a sil na další činnosti, přičemž je doprovázený ztrátou vědomí, kdy mozek snižuje na minimum svou činnost. Stav snížené a mentální aktivity je důležitý, při nedostatku spánku hrozí onemocnění, psychické potíže i deprese. Podle výzkumů jsou lidé, kteří málo spí, ohroženi obezitou a rozvojem cukrovky 2. typu. Často lidé spí v pozici plodu, takzvané fetální pozici. Je tato poloha opravdu vhodná, nebo je lepší se naučit spát jinak?

Nejhorší poloha ve spánku

Poloha plodu, fetální pozice, může konkurovat všem nejhorším spánkovým polohám. Podle odborníků je spaní ve stylu plodu v děloze velmi nevhodné a neprospívá zdraví. Především při něm dochází k bolestem zad a krku, lidem se hůře spí a častěji se budí, trpí na strnulost šíje nebo krční páteře. Ve fetální poloze nadto dochází k nepřirozenému tlaku na některé části těla včetně vnitřních orgánů. Celkově způsobuje takové spaní výrazné nepohodlí.

Doporučený článek:  Proti otokům končetin pomůže správný jídelníček. Vsaďte na zeleninu, ovoce i bylinky
Zdroj obrázku: Freepik

Nesprávná poloha snižuje regeneraci

Proč je důležité naučit se usínat ve správné poloze? Každý člověk spí v průměru šest až osm hodin, což je nezbytné pro regeneraci organismu. V případě častého buzení nebo nepohody je spánek nedostatečný a ráno se dotyčnému nedostává dostatek sil na každodenní činnosti. Právě v takových chvílích sáhneme po energetickém jídle nebo nápojích, které mohou vést ke kilogramům navíc. Správná poloha spaní je důležitá pro posílení svalů, kostí i správný chod vnitřních orgánů, proto je dobré se na pozici zaměřit a vyzkoušet usínat v takové, která uvolní svaly a nebude způsobovat tlak na břicho nebo hrudník.

Doporučený článek:  Jak si upravit oblečení, aby mělo jedinečný design podle vás?

Bolesti svalů, křeče v krku nebo hypoxie

Jaké důsledky může mít spánek ve špatné poloze? Lidé stráví přibližně třetinu života spánkem, je proto zřejmé, že tato činnost má vliv na celkový chod organismu. Špatně zvolená pozice může způsobovat bolesti hlavy a svalů. Kromě toho může docházet k rozvoji křečí v krku, při tlaku na vnitřní orgány pak k bolestem břicha. Hrozí únava i hypoxie, kdy se tkáním nedostává kyslíku, trpí také trávení. Z těchto důvodů se embryonální poloha důrazně nedoporučuje, obdobně jako spaní na břiše.

Zdroj: https://www.sleepfoundation.org/sleeping-positions/fetal