Odpoledne, když máme hodně práce a čeká nás ještě mnoho povinností, můžeme pocítit únavu. Hodně lidí v takovém případě sáhne po šálku horké kávy. Získáte sice další vlnu energie, ale zároveň pár nepříjemných dopadů na své zdraví. Jaké jsou vedlejší účinky odpolední kávy? Proč byste měli pít kávu nebo jiné stimulanty jen do oběda?
Poruchy spánku vás neminou
Každý z nás má tzv. cirkadiánní rytmus, podle kterého se řídí naše tělo. Večerní kofein resetuje přirozené hodiny těla, soubor molekulárních signálů, které nás udržují ve 24hodinovém rytmu. Bohužel tento fakt naruší váš spánek. S odpolední kávou tedy můžete počítat s tím, že budete potřebovat více času při usínání a během noci se pravděpodobně několikrát probudíte. Kvalita spánku tím půjde dolů a ráno budete velmi unavení. Budete potřebovat kávu a cyklus se bude opakovat.
Ženám v menopauze odpolední káva neprospěje
Ženy v menopauze mají často potíže s návaly horka a nadměrným pocením během dne i v noci. Konzumace odpolední kávy nebo jiný zdroj kofeinu můžou zhoršit tento problém. „Snížení příjmu kofeinu může být užitečné pro ženy, které zažívají návaly horka a noční pocení,“ říká autorka odborné studie, doktorka Stephanie z kliniky ženského zdraví na Mayo Clinic. Lékaři doporučují, abyste v tomto případě kávu přestali pít, anebo ji konzumovali pouze v ranních hodinách.
Noční vstávání nemá rád nikdo
Všichni víme, že má káva diuretické účinky. Někteří lidé dokonce kvůli této vlastnosti kávu pijí. Jakmile ji vypijete jen pár hodin před spánkem, na vaše tělo stále budou působit močopudné účinky. To povede k tomu, že se budete během noci několikrát budit a odcházet na toaletu. Nejen že je to nepříjemné, ale také tím narušíte své spánkové cykly a kvalita vašeho spánku nebude vůbec dobrá. Znovu to povede k únavě a dalšímu šálku kávy ihned po probuzení.
Zdroj: https://www.barniescoffee.com/blogs/blog/coffee-after-noon-how-does-it-affect-our-bodies