Zajímavosti

Německo se stalo nejchladnějším místem na planetě. Vědci se poprvé přiblížili absolutní nule

Teploty nejen u nás, ale také v celé Evropě jsou velmi extrémní. Jeden den můžete vidět slunce a teploty se pohybují kolem 15 stupňů, druhý den je chladněji, navíc se přidá vítr nebo silnější vichr, a problémy jsou na světě. Příroda si s námi velmi pohrává, protože lidé si neváží toho, co pro nás země dělá.

Německo se stalo nejchladnějším místem na planetě

Vědci z Brémské univerzity provedli experiment, který vedl k tomu, že se Německo stalo nejchladnějším místem nejen na planetě, ale možná i v celém vesmíru. Vědci ke studii využili kvantový plyn, který doplnili aktivním nebo neaktivním magnetickým polem. Teploty, které v posledních letech panují, umožňují vědcům zkoumat hmoty s přesností, která dříve nebyla vůbec možná.

Doporučený článek:  Komáry přitahuje vydechovaný oxid uhličitý, cítí ho na desítky metrů daleko

A proto jsou nyní vidět výsledky, které výzkumy přinesly. Při teplotách, které jsou velmi blízké nule, se atomy začnou zpomalovat, až se zastaví. Teprve poté mohou vědci provádět experimenty, které přinesly cenné znalosti a umožnily nám poznat, jak celý vesmír vlastně funguje. S každým novým poznatkem jsou vědci blíže k absolutní nule, což je ta nejnižší teplota, které se může dosáhnout v samotném vesmíru.

Zdroj obrázku: Freepik

Experiment je náročný, ale přináší výsledky

Absolutní nula ve vesmíru znamená -273,15 stupňů Celsia. Fyzikům, kteří pracují na univerzitě, se podařilo dosáhnout teploty jen 38 pikokelvinů nad absolutní nulou. V průběhu experimentu došlo k zachycení mraků 100 000 atomů rubidia, které se objevilo v magnetickém poli. Poté přišlo ochlazení a během experimentu padal mrak částic z výšky 120 metrů a současně vědci zapínali a vypínali magnetické pole.

Doporučený článek:  Módní přehlídky v Miláně zastínila válka

Atomový mrak se najednou změnil ve strukturu, která byla jednotná, a když se změnilo magnetické pole, změnila se také molekulární rychlost. Snižovala se teplota a takto vědci získali nejnižší teplotu, která kdy byla na Zemi vytvořená. Je to velký úspěch a vědci nyní dál zkoumají absolutní nulu.

Zdroj: https://www.electronicsweekly.com/news/business/coldest-ever-temperature-achieved-bremen-2021-10/