Jak nejlépe zjistíte, jestli máte dostatek vitamínu D? Vhodné je nechat si udělat krevní test, kde vám odborníci zkontrolují hladinu vitamínu D v těle. Pokud bude hodnota vitamínu v krvi nízká, je vhodné tento vitamín uměle doplnit. Co ale brání tomuto vitamínu v jeho vstřebávání? A proč může být užívání vitamínu D neúčinné?
Vitamín D a hořčík
Hořčík je nezbytnou složkou pro aktivaci vitamínu D. Pokud máte v těle nedostatek hořčíku, tělo přijímaný vitamín D nedokáže správně využít. Pokud tělu chybí hořčík, bude sice vitamín D ukládat, ale bohužel v neaktivní formě. Proto pokud chcete zvýšit vitamín D v těle, neměli byste zapomínat na dostatečný příjem hořčíku.
Vitamín D a věk
V mládí je vitamín D velmi důležitý pro správné formování chrupavek a kostí. S přibývajícím věkem se schopnost těla produkovat vitamín D ze slunečního záření výrazně snižuje. Dle vědců se po 65. roce života snižuje schopnost těla vyrábět tento vitamín až čtyřikrát.
Vitamín D a hmotnost
Obézní lidé mají velmi často problémy s nedostatkem tohoto vitamínu. Je to dáno tím, že se vitamín D v jejich těle ukládá do tukových buněk, a tím je ho pak méně v krvi. A právě z krve a krevního řečiště je vitamín D přesouván dál do těla tam, kde je nejúčinnější.
Vitamín D a zdraví
Pokud trpíte některou z nemocí, jako je cystická fibróza, Crohnova choroba nebo celiakie, je možné, že vaše tělo není schopno vstřebat dostatek vitamínu D. Tento problém se také objevuje u lidí s pankreatitidou nebo onemocněním jater. Proto se těmto lidem doporučuje pravidelně užívat přípravky s vitamínem D a s látkami k jeho kvalitnímu vstřebávání.
Vitamín D a léky
Také některé léky mohou snížit hladinu vitamínu D či jeho vstřebávání do krve. Patří sem zejména antacida, blokátory vápníkových kanálů, cholestyramin, antikonvulziva, léky na tuberkulózu nebo protizánětlivé léky, jako jsou kortikosteroidy.
Zdroj: https://www.health.harvard.edu/healthbeat/9-things-that-can-undermine-your-vitamin-d-level