Stravování

3 mýty, které se zdravou dietou nemají nic společného. Nenechte se napálit také

Na dietu je každý odborník, alespoň to tak vypadá nejen z debat mezi přáteli, ale i mezi komentáři pod články o stravování na internetu. Samozřejmě výživa není letecké nebo jaderné inženýrství, každý přece jí, není proto divu, že se objevuje řada mýtů, kterým lidé věří. Šíří se internetem, ale nemají žádné vědecké opodstatnění. Jaké dietní mýty se aktuálně šíří po síti?

Mýtus #1: Nikdy nekombinujte okurku s rajčaty

Okurky a rajčata patří mezi tradiční druhy tuzemské zeleniny, podle mnohých samozvaných výživových specialistů se však nesmí kombinovat dohromady. Z toho důvodu především lidé s orthorexií, což je psychické onemocnění známé posedlostí zdravou výživou, odmítají tyto dva druhy kombinovat v zeleninovém salátu. Mýtus je založeny na obsahu enzymu, který se jmenuje askorbináza a vyskytuje se v okurce. Tento enzym oxiduje vitamín C. Podle lékařů však nemá ve spojení s rajčetem žádný vliv, protože i jiné druhy zeleniny obsahují vitamín C, dokonce i ve větším množství.

Doporučený článek:  Diety založené na konzumaci tuků nabírají na popularitě
Zdroj obrázku: Freepik

Mýtus #2: Maso je škodlivé

Zhubne jen ten, kdo nejí maso. Tato mantra je často opakovaná, ale není založená na žádných faktech. I lidé, kteří nejedí maso, mohou mít nadváhu, protože vždy záleží na energetickém příjmu a výdeji, nezáleží na druhu potravy. Libové maso nebo ryby patří do zdravého jídelníčku, protože jsou výtečným zdrojem bílkovin a železa, které se vstřebává z masa snáze. V masu jsou obsažené také důležité esenciální aminokyseliny, které lze do jisté míry nahradit zeleninovými produkty nebo vejci. Pro hubnutí není ale nutné se masa zcela vzdát, je nutné jíst s mírou a vybírat libové maso, které se připravuje dušením bez přídavku tuků.

Doporučený článek:  Některé potraviny zatíží trávení na několik dlouhých hodin. Pozor na smažené, houby nebo sladké tečky

Mýtus #3: Po 17. nebo 18. hodině se nesmí jíst

Jíst jen do určité hodiny? Vždy záleží na denním režimu dotyčného, protože doby, kdy se pracovalo od 6. hodiny ranní a chodilo se spát kolem 21. hodiny, jsou dávno pryč. I stravovací režim proto musí být upraven podle cirkadiánního cyklu každého jednotlivce. Ve večerních hodinách by se neměla konzumovat těžká jídla nebo alkoholické nápoje, protože zamezují kvalitnímu spánku. Vhodné je naplánovat poslední denní jídlo na 2–3 hodiny před spaním, doporučují se lehké potraviny, dušená nebo vařená zelenina, snadno stravitelné polévky.

Zdroj: https://www.bhf.org.uk/informationsupport/support/healthy-living/healthy-eating/dieting-myths