Rady a tipy

Vytáhnout klíště není žádná věda. Při správném postupu výrazně klesá riziko nákazy

Klíšťata najdeme nejčastěji na sobě. Jejich oblíbená místa jsou břicho, hrudník, pod koleny, lokty, hlava nebo třísla. Proto se raději prohlížejte pokaždé, když přijdete z procházky. Klíšťata už nepotkáme pouze v lesích nebo na loukách, ale snadno se do nás můžou zakousnout také ve městě. Jak si poradit s jejich vytáhnutím a co dělat, pokud některá jejich část zůstane v kůži?

Jak správně vytáhnout klíště?

Jestliže na sobě najdete klíště, možná budete panikařit. Obavy ale nejsou namístě, pokud si ho všimnete rychle. Může sice přenášet různé nemoci, ale neznamená to, že právě to vaše je infikované. K jeho vytáhnutí z kůže můžete použít hned několik nástrojů. Nejoblíbenějším je pinzeta, kterou si můžete koupit v lékárně. Dávejte si ale pozor, abyste na klíště nesahali holýma rukama, protože hrozí přenos bakterií nebo virů.

Doporučený článek:  Se správnými prostředky je čištění koupelny otázkou chvíle

Klíště byste měli uchopit co nejblíže ke kůži. Je tak jistota, že se z něj nebudou uvolňovat tělní tekutiny a také ho nerozmačkáte. Nejlepší bude vzít si na celou operaci rukavice. Vyndávejte ho svisle, nekruťte s ním. Poté musíte ránu dezinfikovat a také sledovat. Jestli její okolí bude červené, neodkládejte návštěvu lékaře, protože se může jednat o lymskou boreliózu. V některých případech vás místo bude i bolet.

Zdroj obrázku: Freepik

Co dělat, pokud ho nevytáhnete správně?

Některým lidem se stane, že klíště nevytáhnou celé a kousek zůstane v kůži. Nejčastěji se jedná o hlavu parazita. Jak dál postupovat? Jestliže k tomu došlo, musíte pomocí pinzety tento kousek odstranit. Rozhodně ho tam nenechávejte dlouho, protože i tak můžete přijít do styku s látkami, které v organismu nadělají paseku.

Doporučený článek:  Šetřit na jídle je třeba chytře. Každodenní jídelníček jde vytvořit levně i bez nekvalitních surovin

Pokud ale kousek vytáhnout nepůjde, nedělejte to na sílu a nechte kůži zahojit. Po nějaké době totiž cizí kousek z těla odpadne sám. Klíště byste pak neměli drtit mezi prsty, ale zabít ho například pomocí alkoholu.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/health/wellness/news/a44272/tick-removal/