Většina lidí se zaměřuje jen na vitamíny A, B, C, D a na to, zda jich mají v těle dostatek. Avšak do skupiny důležitých vitamínů patří i vitamín E. Jeho nedostatek se pojí s rychlejším stárnutím pokožky, ale může i zvyšovat riziko kardiovaskulárních onemocnění.
Role vitamínu E v našem těle
Vitamín E je nejlépe znám svými antioxidačními vlastnostmi. Chrání buňky před oxidačním poškozením a neutralizuje škodlivé molekuly zvané volné radikály. To je důležité, protože volné radikály můžou přispívat k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění nebo rakoviny. Také urychlují proces stárnutí pokožky a tvorby vrásek. Vitamín E zpomaluje tyto procesy, poskytuje pokožce přiměřenou hydrataci. Má zpevňující a vyhlazující schopnosti a to využívá i kosmetický průmysl, který jej přidává do různých krémů, pleťových vod, a dokonce přípravků na péči o vlasy.
Vitamín E je také důležitý pro imunitní funkce, genovou expresi a buněčnou signalizaci. Tokoferoly obsažené ve vitamínu E chrání před tvorbou aterosklerotických povlaků a rozvojem aterosklerózy. Mají ochranný účinek na červené krvinky. To vše se promítá do nižšího rizika onemocnění srdce a oběhového systému. Vitamín E má také protizánětlivé vlastnosti. Také urychluje proces hojení a nachází se v přípravcích na léčení ekzému a akné.
Příznaky nedostatku vitamínu E
Ten nebývá moc častý. Většinou se objevuje u lidí, kteří mají problém s absorpcí a metabolismem tuků a u kojenců s nízkou porodní hmotností. Lidé s cystickou fibrózou a celiakií mohou být také vystaveni nedostatku tohoto vitamínu. Mezi příznaky patří například únava, svalová slabost, anémie, problémy se soustředěním, náchylnost k infekcím, zhoršení vidění, nerovnováha a zhoršená motorická koordinace.
Vitamín E není obtížné najít v běžné stravě, především v rostlinných produktech. Nachází se například ve slunečnicovém, řepkovém a olivovém oleji, mandlích, vlašských a lískových ořeších. Dále v pistáciích, olivách, slunečnicových, dýňových a sezamových semínkách. Skvělým zdrojem je zelená zelenina jako brokolice, růžičková kapusta, špenát, salát, chřest. Důležitým faktem je, že při jakékoli tepelné úpravě se vitamín E rozpadá, proto raději sáhněte po syrových potravinách.
Zdroj: https://www.verywellfit.com/vitamin-e-supplements-what-you-need-to-know-90042, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2040110/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3735930/, https://www.msdmanuals.com/professional/nutritional-disorders/vitamin-deficiency,-dependency,-and-toxicity/vitamin-e-deficiency, https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/vitamin-e/