Bez hnojení není úrody, to ví dnes každý. Ale jaká hnojiva používat na jahody pro dosažení bohaté sklizně? Rozhodně nejsou řešením hnojiva obsahující agresivní látky, která mohou zamořit půdu nebo vodstvo. Mnohem vhodnější jsou přírodní a ekologické prostředky, které jsou nadmíru efektivní, k tomu nestojí takřka nic. Na jahody a zeleninu se hodí používat kvasnicové postřiky, které se připravují z klasického droždí. V čem je tento postřik výjimečný a jak jej aplikovat?
Jahody jako z plantáže
Doma pěstované jahody bývají menší a úroda často nedosahuje přání zahrádkářů. Jak je to možné? Jahodníky jsou náročnější rostliny a potřebují dostatek živin, zejména vitamínů skupiny B a minerálů, jako je železo. Rostliny se musí pravidelně zahnojovat, k tomu chránit před škůdci. A právě obě přání může splnit kvasnicový postřik, který doplní výživné látky, k tomu dodá ochranu před škůdci i plísňovými chorobami. Kvasnicový postřik funguje výtečně proti padlí, šedé plísni i té bramborové, proto se hodí jej používat i na další druhy včetně okurek nebo rajčat.
Jak připravit směs na postřik
Co budete na přípravu kvasnicového roztoku na jahody a zeleninu potřebovat? Především si připravte láhev s rozprašovačem, kromě toho je nutné zajistit:
- 100 g pekařského droždí,
- 500 ml plnotučného mléka (3%),
- 5 l vody.
Droždí rozdrťte a rozpusťte v mléce, poté přelijte do nádoby s vodou. Nechte řádně spojit a dokonale promíchejte. Výsledná směs se přelije do lahvičky s rozprašovačem a je možné začít s aplikací.
Jak se aplikuje kvasnicový roztok
Čerstvě připravený kvasnicový roztok se může používat po celou dobu růstu rostlin, přičemž se doporučuje aplikovat na keříky jednou týdně od shora dolů včetně ošetření listů z obou stran. Zbylým roztokem se může zalít zelenina, rajčata, papriky a okurky, protože hnojivo posílí kořeny a dodá okolní půdě živiny. V chladnějších létech je možné i častější použití jednou za tři nebo čtyři dny.
Zdroj: https://healthy-food-near-me.com/how-to-feed-strawberries-with-yeast/