Domov, Zdraví

V posteli nikdy nejsme sami. Následky vypadají nenápadně, dokážou ale znepříjemnit život

Co si budeme namlouvat, po koupelně a toaletě jsou lůžkoviny největší živnou půdou pro bakterie a roztoče, patogeny, které mohou způsobovat zdravotní obtíže. Není divu, pokožka těla je po celou noc, tedy třetinu dne, v kontaktu s látkou, přičemž na ložním prádle ulpívají částečky kůže, tělní sekrety, sliny, pot a vlasy nebo chlupy. Hrozí proto podráždění pokožky, zarudnutí a infekce včetně akné. Ještě hůře může být v domácnostech, kde žijí také domácí mazlíčci nebo děti. Jak často měnit ložní prádlo, aby byl spánek opravdu zdravý?

Doporučený článek:  Provoňte svou zahradu skořicí. Tento kouzelný prášek ochrání rostliny před zkázou

Pro správnou spánkovou hygienu

Spánek slouží pro regeneraci organismu a načerpání sil, rozhodně nikdo nechce během odpočinku onemocnět nebo dostat infekci. Výměna lůžkovin je pro správnou spánkovou hygienu nezbytná, protože během spánku dochází k odlupování a odpadávání zbytků pokožky. A právě epidermis, stejně jako další biologické zbytky, je výživa pro roztoče, kteří se schovávají ve špinavých povlacích na polštářích nebo v prostěradlech. Nebezpečný je trus roztočů, který způsobuje rozvoj astmatu, atopické dermatitidy nebo jiných onemocnění.

Zdroj obrázku: Freepik

Až desetina objemu jsou roztoči a plísně

Pro někoho může být šokující zjištění, že z celkového objemu polštářů, peřin nebo výplně matrace tvoří až desetinu roztoči, plísně a biologický odpad. Jistě pak není překvapující, že vliv patogenů na dýchací systém a obranyschopnost organismu je značný. Na pohled přitom nemusí být povlak vůbec špinavý nebo posetý skvrnami, i přesto lidé mohou po probuzení trpět na rýmu, kašel nebo slzení očí.

Doporučený článek:  Čaj z cistu pročistí tělo po létě

Výměna ob týden

Jak často tedy podle odborníků měnit lůžkoviny? Povlak na polštář je nejvíce zatížený, proto by se měl prát každý týden, v letním období i každé tři dny. Převlékání celé postele by pak mělo probíhat ob týden, v domácnostech se zvířecími mazlíčky na každotýdenní bázi. Obdobně se musí přistupovat k dětským lůžkovinám, protože děti mají citlivější pokožku a hrozí u nich rozvoj různých kožních nebo alergických reakcí. Lůžkoviny se doporučuje prát na dlouhé prací režimy s teplotou vody 60 stupňů Celsia. Samozřejmostí je praní dek a polštářů dvakrát ročně, jejich výměna jednou za tři roky.

Zdroj: https://www.sleepfoundation.org/bedding-information/how-often-should-you-wash-your-sheets