Čerstvě koupené ručníky jsou vždy příjemné na dotek a nadýchané, ale po prvním vyprání mohou tyto vlastnosti velmi rychle ztratit. Jak zabránit ztvrdnutí ručníků? Zde je několik osvědčených způsobů.
Vždy dokonale nadýchané ručníky
Pro správnou péči o ručníky zkontrolujte označení na štítku. Látkové výrobky vždy obsahují informace o způsobu praní, teplotě vody, žehlení a materiálu. Čtěte pozorně, jen tak můžete získat skutečně měkké a příjemné ručníky.
Dříve bylo běžné, že se ručníky praly klidně na 90 stupňů Celsia, dnes víme, že je to absurdní, ale někteří stále používají tento zastaralý způsob. Tímto způsobem se materiál daleko rychleji opotřebuje. Vysoké teploty oslabují textilní vlákna a v důsledku toho se snižuje také elasticita materiálu. Platí, že vhodná teplota pro bavlněné ručníky je 60 stupňů Celsia a u těch vyrobených z mikrovlákna se doporučuje nepřekračovat 40 stupňů Celsia.
Zapomeňte na aviváž
Nepoužívejte klasické avivážní prostředky. Namísto toho si vyrobte domácí prostředek – nalijte do bubnu 1 šálek octa a vyperte s ním barevné ručníky. Pro bílé se doporučuje přidat půl sklenice jedlé sody nasypáním do dávkovače pracího prášku. Vyvarujte se také nevhodných programů a maximální rychlosti odstřeďování, kdy se vlákna látek shlukují a hrubnou. Takový ručník se mnohem rychleji opotřebuje, bude drsný a zcela nepoužitelný.
Jak na efektivní sušení?
Nedovolte, aby vaše bavlněné ručníky nebo ručníky z mikrovlákna byly vystaveny slunečnímu záření. Než je pověsíte na sušák, dobře je protřepejte, aby se vlákna natáhla a získala pružnost a nadýchanost. Pokud zachováte prostor mezi zavěšenými ručníky, dopřejete jim lepší přenos vlhkosti, díky čemuž materiál získá pružnost a měkkost. Pokud máte sušičku prádla, sušte ručníky vždy v ní. Je to nejjednodušší způsob, jak zachovat jejich nadýchanost.
Zdroj: https://www.washingtonpost.com/lifestyle/home/how-to-have-the-softest-towels/2019/03/25/c886563a-4a59-11e9-b79a-961983b7e0cd_story.html